Xorijiy ekspert ishtirokida “Bola huquqlari” o‘quv kursi doirasida mashg‘ulotlar bo‘lib o‘tdi
Bosh prokuratura Akademiyasida YUNISЕFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda xorijiy ekspert I.Urumova ishtirokida “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” magistratura yo‘nalishi tinglovchilari uchun “Bola huquqlari” o‘quv kursi doirasida onlayn o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etildi.
Mazkur o‘quv kurs mashg‘ulotlari 7 hafta davomida o‘tkazilib, prokuratura faoliyati va idoralararo hamkorlik kontekstida bola huquqlarini himoya qilish va bola uchun odil sudlov xususiyatlarini o‘rgatishga  yo‘naltirilgan.
Mashg‘ulotlar davomida bola huquqlari sohasidagi xalqaro huquqiy normalarning mazmun-mohiyati, bola huquqlarini himoya qilishning milliy va xalqaro tizimi, voyaga yetmaganlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar va ma’muriy huquqbuzarliklar uchun javobgarlikning xususiyatlari, bolalar jabrlanuvchi sifatida ishtirok etgan jinoyatlar, shu jumladan bolalarga nisbatan sodir etilgan jinsiy jinoyatlar, bolalar mehnatidan foydalanish kabi huquqbuzarliklar tarkibi va ularning oldini olishdagi ayrim muammolar haqida ma’lumot berildi.
Mazkur o‘quv moduli tinglovchilarga bola huquqlari sohasidagi xalqaro tajriba bilan tanishish, xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka implimentatsiya qilish va bu boradagi mavjud muammolarni kompleks tahlil qilish imkonini beradi.

Проведение учебных занятий с участием зарубежного эксперта в рамках курса «Права ребенка»
В Академии Генеральной прокуратуры совместно с Представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане организованы онлайн учебные занятия с участием зарубежного эксперта И.Урумовой для слушателей магистратуры по направлению «Международное право по правам человека» в рамках учебного курса «Права ребенка».
Данный учебный модуль продолжительностью 7 недель направлен на обучение слушателей специфике защиты прав детей и дружественного ребенку правосудия в контексте прокурорской деятельности и межведомственного взаимодействия.
Курс охватывает спектр таких тем, нормы международного права в сфере защиты прав ребенка, прав и законных интересов несовершеннолетних потерпевших, свидетелей и несовершеннолетних в конфликте с законом. Рассмотрены основные типы преступлений в отношении детей и стратегии расследования, доказывания и поддержания гособвинения, в том числе по таким видам преступности, как половые преступления в отношении детей с использованием информационно-коммуникационных технологий. Отдельный модуль посвящен выработке практических навыков проведения допроса несовершеннолетних потерпевших.
Следует отметить, что данный курс послужит ознакомлению с международным опытом в сфере защиты прав детей, вопросами имплементации международных стандартов в национальное законодательство и проведению всестороннего анализа существующих проблем в данной сфере.