2020 yilning 7-8 sentyabr kunlari Akademiyada YEXHT, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo'yicha boshqarmasi, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, DXX va IIV vakillari ishtirokida terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida (TMQK) milliy instruktorlarni tayyorlash bo'yicha o'quv kursi bo'lib o'tdi.
Mazkur tadbir O'zbekiston Respublikasi vakillari uchun terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida milliy instruktorlarni tayyorlash bo'yicha YEXHT hamda BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo'yicha boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan va 2019-2020 yillarda o'tkazilishi rejalashtirilgan kurslarning to'rtinchisi.
Loyiha TMQK masalalari bilan bog'liq trener sifatida tayyorgarlikdan o'tgan milliy ekspertlar guruhini tuzish, mazkur yo'nalishda xalqaro va idoralararo hamkorlikni mustahkamlash, ish jarayoniga yangi zamonaviy tajriba va usullarni kiritib borishga mo'ljallangan.
Mazkur tadbirning maqsadi terrorizmni moliyalashtirish bilan bog'lik jinoyatlarni samarali tergov qilish sohasidagi bilim va ko'nikmalarni shakllantirish va rivojlantirishdan iborat.
O'zbekiston Respublikasi vakillarining mazkur kursda ishtiroki juda sermahsul va foydali bo'lgan bo'lib, ishtirokchilar TMQK sohasida treninglar o'tkazish bo'yicha o'zlarining nazariy bilimlarini boyitdilar.

Подготовка национальных тренеров в сфере противодействия финансированию терроризма
7-8 сентября 2020 года в Академии при участии представителей ОБСЕ, УНП ООН, Академии, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, СГБ и МВД проведен учебный курс по подготовке национальных инструкторов в сфере противодействия финансированию терроризма (ПФТ).
Данное мероприятие является четвертым в серии курсов в рамках проекта по подготовке национальных тренеров в сфере ПФТ, организованных ОБСЕ и УНП ООН, и запланированных к проведению для представителей Республики Узбекистан в течение 2019-2020 гг.
Проект нацелен на создание команды национальных экспертов, прошедших подготовку в качестве тренеров по вопросам, связанным с ПФТ, укрепление международного и межведомственного сотрудничества, введение новых передовых практик и методов в рабочий процесс.
Целью данного мероприятия является формирование и развитие знаний и навыков в области проведения эффективного расследования преступлений, связанных с финансированием терроризма.
Участие представителей Республики Узбекистан в данном учебном курсе оказалось плодотворным и полезным, в ходе которого участники получили теоретические знания проведения тренингов в сфере ПФТ.