O‘zbekiston va AQSH: korrupsiyaga qarshi kurashishda amaliy hamkorlik
Joriy yilning 20 aprelidan O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuraturasi Akademiyasi, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va korrupsiyaga qarshi kurashuvchi idoralar vakillaridan iborat delegatsiyasining Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi boshlandi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad - AQSHning korrupsiyaga qarshi kurashuvchi idoralari va boshqa tegishli tashkilotlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish hamda kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdan iborat.
Tashrifning dastlabki kuni delegatsiya a’zolari Massachusets shtati McDermott Will & Emery  yuridik firmasi hamkori Robert Kordi hamda AQSH huquqni muhofaza qiluvchi organlarida korrupsiyaga oid jinoyatlar tergovi jarayonlarini nazorat qilish bo‘yicha tajribaga ega bo‘lgan mutaxassislar - Sara Uolters  va Mark Shreyber bilan uchrashdi.
Aytish joizki, McDermott Will & Emery Qo‘shma Shtatlardagi va butun dunyo bo‘ylab ko‘p qirrali biznes amaliyotiga ega eng yirik xalqaro yuridik firmalardan biri bo‘lib, uning advokatlari davlat va xususiy sektor, sanoat va moliyaviy biznesning keng doirasi manfaatlarini ifodalaydi.
Uchrashuvda mezbonlar tomonidan korrupsiyaga oid ishlarni ko‘rib chiqishning xususiyatlari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va korrupsiyaga oid tergov ishlarini nazorat qilish xususida foydali ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, muloqot davomida tomonlar korrupsiyaga  oid huquqbuzarliklar sonini kamaytirishga qaratilgan profilaktik chora-tadbirlar sifatida e’tibor qaratish lozim bo‘lgan jihatlar, korrupsiyaga qarshi kurashda davlat tomonidan amalga oshirilayotgan samarali choralar, shuningdek, korrupsiyaning oldini olishda zamonaviy axborot texnologiyalarining o‘rni yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.

Узбекистан и США: практическое сотрудничество в сфере противодействия коррупции
20 апреля текущего года начался визит в США делегации Республики Узбекистан в составе представителей Агентства по противодействию коррупции, Академии Генеральной прокуратуры, правоохранительных органов и органов по борьбе с коррупцией.
Основной целью визита является установление прямых контактов с антикоррупционными органами и другими соответствующими организациями США, а также обсуждение перспектив дальнейшего сотрудничества.
В первый день визита делегация встретилась с Робертом Корди, партнёром юридической фирмы McDermott Will & Emery из штата Массачусетс, а также Сарой Уолтерс и Марком Шрейбером, экспертами, имеющими большой опыт надзора за расследованиями коррупционных преступлений в правоохранительных органах США.
Следует отметить, что McDermott Will & Emery является одной из крупнейших международных юридических фирм, ведущей деятельность в США и по всему миру, а адвокаты фирмы представляют интересы государственного и частного секторов, промышленных и финансовых отраслей.
В ходе встречи американская сторона предоставила полезную информацию об особенностях рассмотрения дел о коррупции, работе правоохранительных органов и надзоре за расследованиями коррупционных преступлений.
Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, включая аспекты, которые следует учитывать в качестве превентивных мер по снижению количества коррупционных правонарушений, принимаемые государством эффективные меры по противодействию коррупции, а также роль современных информационных технологий в предупреждении коррупции.