Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan Qurilish sohasida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat bo‘limi bilan hamkorlikda “Qurilish sohasidagi davlat dasturlari ijro etilishi ustidan nazorat” nomli uslubiy qo‘llanma tayyorlandi.
Mazkur qo‘llanma O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi hamda boshqa davlat dasturlari ijrosi ustidan nazoratni kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–43-son qarori ijrosiga asosan, qurilish sohasidagi davlat dasturlari ijro etilishini nazorat qilish va muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika, hududiy, tuman (shahar) shtablari va ishchi guruhlari faoliyatini yo‘naltirish, mavjud normativ hujjatlar mazmuni bilan tanishtirish, nazorat qilish va muvofiqlashtirish jarayonida o‘rganilishi lozim bo‘lgan masalalarni yoritib berish orqali uslubiy ta’minlash maqsadida ishlab chiqilgan.
Shu bilan birga, mazkur qo‘llanmada qurilish sohasidagi nazorat ob’ektlari, ularni tekshirish tartibi, mexanizmi va shu kabi boshqa masalalar ham batafsil yoritilgan.
Qo‘llanmadan qurilish sohasidagi davlat dasturlari ijro etilishini nazorat qilish va muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika, hududiy, tuman (shahar) shtablari va ishchi guruhlari mas’ul xodimlari, sohaviy nazoratni amalga oshiruvchi prokuratura xodimlari, Akademiya tinglovchilari, doktorantlari va mustaqil izlanuvchilari, soha bo‘yicha ilmiy izlanishlarni amalga oshiruvchi tadqiqotchilar foydalanishlari mumkin.

На пути методического обеспечения прокурорского надзора за исполнением государственных программ в сфере строительства
Академией Генеральной прокуратуры совместно с отделом по надзору за исполнением законодательства в сфере строительства, подготовлено методическое пособие «Надзор за исполнением государственных программ в сфере строительства».
Данное пособие разработано в целях методического направления деятельности республиканских, территориальных, районных (городских) штабов и рабочих групп по надзору и координации исполнения государственных программ в сфере строительства, которые были созданы согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП–43 от 10 декабря 2021 года «О дополнительных мерах по усилению контроля за реализацией программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан и других государственных программ», ознакомления с содержанием действующих нормативных актов, освещения основных вопросов, требующих изучения в процессе надзора и координации в данной сфере.
Вместе с тем, данное пособие подробно раскрывает объекты надзора в данной сфере, порядок проведения их проверок, механизмы и другие вопросы.
Пособие предназначено для ответственных сотрудников, входящих в состав республиканских, территориальных, районных (городских) штабов и рабочих групп по надзору и координации исполнения государственных программ в сфере строительства, работников прокуратуры, осущесвляющих надзор в данной сфере, слушателей, докторантов и самостоятельных соискателей Академии.