Agrar va oziq-ovqat sohasidagi qonunchilik ustidan nazorat bo‘yicha malaka oshirish kursi yakunlandi
Bosh prokuratura Akademiyasida Agrar va oziqovqat sohalarini rivojlantirishga oid qonunchilik ijrosi ustidan nazorat yo‘nalishida faoliyat yurituvchi tuman (shahar) prokurorlarining yordamchilari uchun mazkur yo‘nalishda malaka oshirish kurslari o‘z nihoyasiga etdi.
Kurs aralash ta’lim formatida tashkil etilib, unda tiglovchilar ishdan ajralmagan holda masofaviy ta’lim oldilar hamda olingan bilimlarni mustahkamlash maqsadida Bosh prokuratura Akademiyasida kunduzgi ta’lim tarzida o‘tkazilgan o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etdilar.
Kurs doirasida Akademiya professor-o‘qituvchilari tomonidan tinglovchilarga qonunchilikdagi yangiliklar, huquqni qo‘llash amaliyotidagi tizimli muammo va kamchiliklar, ularni bartaraf etish yo‘llari hamda agrar va oziq-ovqat sohalarida qonun hujjatlari ijrosi ustidan prokuror nazoratining yo‘nalishlari bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi.
Shu bilan birga, tinglovchilar qishloq xo‘jaligi maqsadlarida yer uchastkalarini ajratish, suv va gidrotexnika inshootlaridan foydalanish hamda saqlash, meva-sabzavotchilik va polizchilik, chorvachilik va naslchilikka oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini tashkil qilish kabi qator dolzarb masalalar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish imkoniga ega bo‘lishdi.

Завершен курс повышения квалификации по надзору за исполнением законодательства в аграрной и продовольственной сферах
В Академии Генеральной прокуратуры завершился курс повышения квалификации помощников прокуроров района (города), осуществляющих надзор за исполнением законодательства в сфере развития аграрной и продовольственной сфер.
Курс проведен в смешанном формате, состоящем из дистанционного обучения без отрыва от места работы и закрепления учебного материала в процессе очного обучения в Академии Генеральной прокуратуры.
В рамках курса профессорско-преподавательским составом Академии проведены учебные занятия по нововведениям в действующее законодательство, системным проблемам и недостаткам правоприменительной практики, способам их решения, а также другим актуальным вопросам осуществления прокурорского надзора за исполнением законодательства в аграрной и продовольственной сфере.
Слушатели имели возможность усовершенствования знаний и компетенций по вопросам выделения земельных участков для сельскохозяйственных нужд, сохранения и использования водных и гидротехнических сооружений, законодательства в сфере развития племенного животноводства, плодоовощеводства и бахчеводства, а также актуальным проблемам организации прокурорского надзора в данных сферах.