Yuridik oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari bilan uchrashuv tashkil etildi
Akademiya tomonidan mamlakatimizning yuridik oliy ta’lim muassasalari bilan, shu jumladan oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan eng iqtidorli va munosib bitiruvchilarni Akademiya magistraturasiga o‘qishga jalb qilish borasida doimiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Xususan, 2022/2023 o‘quv yili uchun Akademiya magistraturasiga qabul e’lon qilinishi arafasida Toshkent davlat yuridik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, shuningdek Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universiteti bitiruvchilari bilan navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Onlayn tarzda o‘tkazilgan uchrashuvda mazkur oliy ta’lim muassasalarining 250 nafardan ortiq bitiruvchilari, Akademiya bitiruvchilar assotsiatsiyasi a’zolari, shuningdek Akademiya magistraturasi tinglovchilari ishtirok etdi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasi tinglovchilari uchun yaratilgan imkoniyatlar, mazkur ta’lim muassasasida o‘qish va ilmiy izlanishlar olib borishning afzalliklari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Ishtirokchilarga kirish imtihonlarini tashkil etish va Akademiya magistraturasida ta’lim olish tartibi atroflicha tushuntirildi.
Shuningdek, Akademiya magistraturasi tinglovchilari o‘zlarining o‘qish davomidagi tajriba va taassurotlari bilan, xususan o‘quv jarayonining yetakchi xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda xalqaro standartlar asosida kredit-modul tizimi bo‘yicha tashkil etilgani, qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotidagi dolzarb mavzulardagi dissertatsiyalar doirasida ilmiy izlanishlar olib borish, shuningdek Akademiyaning hamkorlari bo‘lgan yetakchi xorijiy ta’lim muassasalarida akademik mobillik doirasida magistratura dasturlari bo‘yicha ta’lim olish imkoniyati haqida o‘rtoqlashdilar.

Организована встреча с выпускниками юридических ВУЗов
Академией проводится системная работа с юридическими ВУЗами страны, в том числе в целях выявления наиболее одаренных и достойных выпускников с базовым высшим юридическим образованием – потенциальных кандидатов на поступление в магистратуру Академии.
Накануне объявления старта приема в магистратуру Академии на 2022/2023 учебный год состоялась очередная встреча с выпускниками Ташкентского государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии, а также Вестминстерского международного университета в Ташкенте.
На встрече, проведенной в режиме онлайн, приняли участие более 250 выпускников указанных высших учебных заведений, членов Ассоциации выпускников Академии, а также магистрантов Академии.
В ходе мероприятия участникам представлена подробная информация о возможностях, созданных для слушателей магистратуры Академии Генеральной прокуратуры, а также преимуществах обучения и проведения научных исследований в данном учебном заведении.
Участникам подробно разъяснен порядок проведения вступительных экзаменов и обучения в магистратуре Академии.
Магистранты Академии также поделились своим опытом обучения и впечатлениями, в том числе в части организации учебного процесса по кредитно-модульной системе на основе международных стандартов и с привлечением ведущих зарубежных экспертов, проведении научных исследований в рамках диссертационных работ по актуальным проблемам законодательства и правоприменительной практики, а также процессах академической мобильности, позволяющих обучаться по программам магистратуры в ведущих зарубежных учебных заведениях – партнерах Академии.