Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasiga 2022/2023 o‘quv yili uchun qabul boshlanishi munosabati bilan, shuningdek faoliyat ochiqligini ta’minlash maqsadida joriy yilning 10 iyun kuni Akademiyada Ochiq eshiklar kuni tadbiri tashkil etildi.
Mazkur tadbirga Toshkent shahridagi yuridik oliy ta’lim muassasalari: Toshkent davlat yuridik universiteti bitiruvchilari hamda bo‘lajak prokurorlar klubi a’zolari, Jahon iqtisodiyoti va Diplomatiya universitetining bitiruvchi talabalari va Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universitetining bitiruvchilari hamda OAV vakillari taklif etildi.
Mehmonlarni prokuratura organlari kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida Bosh prokuratura Akademiyasida ekskursiya tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilar bugungi kunda muhim ahamiyat kasb etgan masofaviy ta’lim imkoniyatlari, shu jumladan zamonaviy o‘quv kontenti ishlab chiqiladigan multimedia studiyasi faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Akademiyaning maxsus poligonida ishtirokchilar tergov-kriminalistika taktikalari va metodikalarini amaliy qo‘llash imitatsiyasida, voqea joyini ko‘zdan kechirish va jinoyatni ochishga oid qiziqarli kvest musobaqasida, shuningdek konstitutsiyaviy islohotlar mavzusidagi viktorinada ishtirok etishdi, ushbu sinovda g‘olib bo‘lgan zukko va bilimdon yoshlarga kitoblar sovg‘a qilindi.
Shu bilan birga, ekskursiya davomida mehmonlar sud protsessi imitatsiyasi xonasi, kriminalistika xonasi, elektron tir va boshqa amaliy hamda vaziyatli mashg‘ulotlar o‘tkazish uchun maxsus jihozlangan xonalar, shuningdek Akademiya o‘quv auditoriyalarida dars jarayonlarini kuzatish imkoniga ega bo‘lishdi.
Yuridik ta’lim muassasasalari o‘quvchilarida Akademiya magistraturasining “Prokurorlik faoliyati”, “Tergov faoliyati”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” hamda joriy o‘quv yilidan boshlab kiritilgan “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” o‘quv dasturlari katta qiziqish uyg‘otdi. Yoshlar Akademiya magistraturasiga kirish va tahsil olish tartibiga oid savollariga atroflicha javob olishdi.
Yosh avlod vakillari Akademiya faoliyatini raqamlashtirish va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish jarayonlariga oid ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Tadbirda mehmonlar shuningdek qiziqarli psixologik test sinovida qatnashdilar, shuningdek mobil kriminalistik avtolaboratoriya imkoniyatlari bilan tanishib oldilar.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari o‘rtasida kitobxonlikni targ‘ib qilish maqsadida nashriyotlar taklif etilib, kitob yarmarkasi tashkil etildi.

В связи с началом приема в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры на 2022/2023 учебный год, а также в целях обеспечения открытости деятельности 10 июня 2022 года в Академии организован очередной День открытых дверей.
В мероприятии приняли участие выпускники юридических ВУЗов г.Ташкента: Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, в т.ч. члены Клуба будущих прокуроров, Вестминстерского международного университета в Ташкенте, а также представители СМИ.
В ходе экскурсии гости ознакомились с возможностями дистанционного обучения, в том числе с деятельностью мультимедийной студии по созданию электронного образовательного контента.
Участникам предоставлена возможность участия в имитации практического применения следственно-криминалистических тактик и методик расследования преступлений в криминалистическом полигоне Академии, а также попытать свои силы в тематической викторине по вопросам конституционной реформы. Победителям конкурсов вручены сборник книг.
В ходе экскурсии гости имели возможность наблюдать за учебным процессом Академии, в частности практическим занятием в зале имитации судебного процесса, а также ознакомиться с возможностями криминалистического кабинета, электронного тира и других специально оборудованных помещений для проведения практических и ситуационных занятий.
Учащиеся юридических учебных заведений проявили большой интерес к магистерским программам Академии «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека». Молодые люди получили развернутые ответы на интересующие их вопросы о порядке поступления в магистратуру Академии и учебы.
Особый интерес у представителей молодого поколения вызвала информация о цифровизации Академии, повсеместном внедрении информационно-коммуникационных технологий.
Гости участвовали в увлекательном психологическом тестировании на выявление профессиональных способностей, а также ознакомились с возможностями мобильной криминалистической лаборатории.
В целях популяризации чтения книг среди участников мероприятия в рамках мероприятия также организована книжная ярмарка.