Markaziy saylov komissiyasi bilan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi
2022 yil 28 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi va Bosh prokuratura Akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, Sudyalar oliy maktabi, Jamoat xavfsizligi universiteti, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Bojxona instituti hamda Adliya vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur hujjatda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha yaqinlashib kelayotgan referendumni o‘tkazuvchi komissiyalar faoliyatini ilmiy-uslubiy ta’minlash va samaradorligini oshirish bo‘yicha ishlarni tashkil etish hamda referendum jarayoni ishtirokchilarining huquqiy bilimini oshirish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, ushbu kelishuvda referendum o‘tkazuvchi komissiyalar a’zolarining malakasini oshirishni tashkil etish va “Bir fuqaro – bir ovoz” tenglik tamoyilini amalda qo‘llashga e’tibor qaratilgan.
Yaqinlashib kelayotgan referendumni yuqori saviyada tashkil etish, umume’tirof etilgan xalqaro tamoyillar, ilg‘or milliy va xorijiy tajriba asosida o‘tkazish maqsadida referendum o‘tkazuvchi komissiyalar a’zolarining referendum qonunchiligi va xalqaro standartlar bo‘yicha bilim va amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash bo‘yicha seminar-treninglarni tizimli ravishda tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Bosh prokuratura Akademiyasining professor-o‘qituvchilaridan iborat ekspertlar guruhi tomonidan boshqa muassasa va idoralar bilan birgalikda tashkiliy-metodik ishlarni amalga oshirish, maxsus o‘quv dasturlari va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalarni ishlab chiqish, trenerlar tarkibini tayyorlash, seminar-treninglarini tashkil etish va o‘tkazish rejalashtirilgan.
Mazkur Konseptsiyaning samarali amalga oshirilishi referendum o‘tkazuvchi okrug va uchastka komissiyalari a’zolari hamda referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonlari boshqa ishtirokchilarining referendumga oid bilim hamda ko‘nikmalarini yuksaltirishga xizmat qiladi.

Состоялась церемония подписания соглашения о взаимном сотрудничестве с Центральной избирательной комиссией
28 июня 2022 года состоялась церемония подписания соглашения о сотрудничестве между Центральной избирательной комиссией и Академией Генеральной прокуратуры, Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Высшей школой судей, Университетом общественной безопасности, Академией МВД, Таможенным институтом, а также Министерством юстиции, Министерством высшего и среднего образования и Министерством народного образования.
Данным документом предусмотрена организация работы по научно-методическому обеспечению и повышению эффективности деятельности комиссий по проведению предстоящего референдума по внесению изменений в Конституцию Республики Узбекистан, а также повышению квалификации членов комиссий и совершенствованию правовых знаний участников процесса референдума.
Также, внимание акцентировано на обеспечение исполнения организации повышения квалификации членов комиссий по проведению референдума и на практическое применение принципа равенства «Один гражданин – один голос».
В целях организации предстоящего референдума на высоком уровне, проведения его на основе общепризнанных международных принципов, передового отечественного и зарубежного опыта, предусмотрена организация на системной основе семинаров-тренингов по укреплению знаний и практических навыков членов комиссий по законодательству и международным стандартам.
Коллективом экспертов из числа профессорско-преподавательского состава Академии Генеральной прокуратуры совместно с другими учреждениями и ведомствами запланирована организационно-методическая работа, разработка специальных учебных программ и учебно-методических материалов, подготовка тренерского состава, организация и проведение семинаров-тренингов.
Эффективная реализация данной концепции будет способствовать повышению знаний и навыков членов окружных и участковых комиссий и других участников процесса по подготовке и проведению референдума.