Til va huquq: muammolar va istiqbollar
O‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi halqimizning milliy mustaqillikka erishish yo‘lidagi muhim siljishlardan biri bo‘lib, ona tilimizning bor go‘zalligi va jozibasini to‘la namoyon etish bilan birga, uni ilmiy asosda rivojlantirish borasida ham keng imkoniyatlar yaratdi.
2020 yil 10 aprelda O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbek tili bayram kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilinishi “O‘zbek tili bayrami kuni” etib nishonlashga huquqiy asos bo‘ldi.
O‘zbek tili bayrami kunini nishonlash doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida 2022 yil 19 oktabr kuni “Til va huquq: muammolar va istiqbollar” mavzusida konferetsiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Vazirlar Mahkamasi, O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti, Samarqand davlat universiteti, boshqa davlat idoralari va tashkilotlar vakillari, shuningdek, Bosh prokuratura xodimlari ishtirok etishdi.

Язык и право: проблемы и перспективы
Придание узбекскому языку государственного статуса является одним из важных шагов на пути к национальной независимости нашего народа и создало широкие возможности для его развития на научной основе.
Принятие 10 апреля 2020 года Закона Республики Узбекистан «Об установлении дня праздника Узбекского языка» стало правовой основой для широкого отмечания «Дня праздника Узбекского языка».
В рамках празднования Дня узбекского языка 19 октября 2022 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялась конференция на тему: «Язык и право: проблемы и перспективы».
На данной конференции приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинета Министров, Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, Самаркандского государственного университета, других государственных органов и организаций, а также сотрудники Генеральной прокуратуры.
В ходе конференции были заслушаны выступления на темы: «Анализ законодательных документов в сфере государственного языка», «Статус государственного языка: историко-правовой анализ», «Состояние реализации законов о государственном языке» и др.