“Qonun – ustuvor, jazo – muqarrar” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida 2022 yilning 27 oktabr kuni “Qonun – ustuvor,  jazo – muqarrar” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi Farmoni bilan tasdiqlangan maqsad va vazifalardan kelib chiqib, o‘tkazilgan ilmiy-amaliy anjumanda Bosh prokuratura xodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi sudyalari, O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti, Sudyalar oliy maktabi, Yuristlar malakasini oshirish markazi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi vakillari, Bosh prokuratura Akademiyasi professor-o‘qituvchilari, shuningdek joylardagi prokuratura organlari xodimlari ishtirok etdi.
Mazkur anjumanda Taraqqiyot strateriyasida belgilan qonun ustuvorligini ta’minlashda prokuratura organlari va sudlarning birlamchi vazifalari, bu borada ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining o‘rni, shuningdek qonunchilikka kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarni mazmun-mohiyatini keng muhokama qilindi.
Anjuman ishtirokchilari prokuratura organlari tomonidan qonunlarning aniq va bir xilda ijro etilishi ustidan nazoratni amalga oshirishda davlat va jamoatchilik nazoratini o‘zaro uyg‘unlashtiruvchi yangi tizim joriy etish, prokuratura organlari faoliyati oshkoraligini va uning jamiyat oldida hisobdorligini ta’minlash, prokuratura tizimi boshqaruvida kollegial organlar rolini kuchaytirish borasida fikr almashdilar.

Состоялась республиканская конференция на тему: «Верховенство закона – неотвратимость наказания»
27 октября 2022 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялась республиканская конференция на тему: «Верховенство закона – неотвратимость наказания».
Конференция организована во исполнение целей и задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы» с участием сотрудников Генеральной прокуратуры, судей Верховного суда Республики Узбекистан, представителей Университета общественной безопасности, Высшей школы судей, Центра повышения квалификации юристов, Ташкентского государственного юридического университета, Академий МВД и Академии Генеральной прокуратуры, а также работников территориальных органов прокуратуры.
В ходе конференции всесторонне рассмотрены первостепенные задачи, поставленные перед органами прокуратуры и судами по обеспечению верховенства закона в Стратегии развития, роль и задачи образовательных и научно-исследовательских учреждений в их реализации, а также суть и содержание нововведений в законодательство.
Участники конференции обменялись мнениями по вопросам создания новой системы взаимодействия государства и общественности в осуществлении органами прокуратуры надзора за точным и единообразным исполнением законов, обеспечения гласности в деятельности органов прокуратуры и их подотчетности перед общественностью, а также усиления роли коллегиальных органов при прокуратуре.