Ilmiy tadqiqotlarga qo‘yilgan asosiy talablar
2022 yil 1 dekabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan “Ilmiy tadqiqot ishlariga qo‘yilgan talablar” mavzusida onlayn ilmiy seminar o‘tkazildi.
Seminarda Akademiya va uning hamkorlari – TDYUU, Jamoat xavfsizligi universiteti, Inson huquqlari milliy markazi, Sudyalar oliy maktabi, Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik-muhandislik bilim yurti, Qurolli kuchlar, IIV va FVV Akademiyalarining doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari va magistratura tinglovchilari qatnashdi. Seminarda Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari, yuridik fanlar doktori, professor M.M.Mamasiddiqov ma’ruza qildi.
“Fan soati” doirasida o‘tkazilgan ushbu tadbirda ilm-fanni rivojlantirishda nazariya va amaliyotning bir-biri bilan uzviy bog‘lash masalalari, ilmiy tadqiqotning maqsad va vazifalarini shakllantirish, obyekti va predmetini belgilash, uning metodlari bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbir bahs-munozaralarga boy tarzda o‘tib, ishtirokchilar o‘zlarining qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

Основные требования к научным исследованиям
1 декабря 2022 года в Академии Генеральной прокуратуры в онлайн режиме состоялся научный семинар на тему: «Требования к научно-исследовательским работам».
В семинаре приняли участие докторанты, самостоятельные соискатели и слушатели магистратуры Академии и ее партнёров – ТГЮУ, Университета общественной безопасности, Национального центра по правам человека, Высшей школы судей, Чирчикского высшего танкового командно-инженерного учебного заведения, Академий Вооруженных сил, МВД и МЧС. В работе семинара с докладом выступил заместитель начальника Академии, доктор юридических наук, профессор М.М.Мамасиддиков.
В ходе мероприятия подробно освещены вопросы обеспечения тесной взаимосвязи теории и практики для развития науки, формирования целей и задач научного исследования, а также определения его объекта, предмета и методологии.
Мероприятие сопровождалось активной дискуссией, участники получили ответы по интересующим их вопросам.