Akademiya vakillari Oliy Majlis Senati Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi tomonidan 2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarning 16.3-bandi ijrosi doirasida tashkil etilgan “Odil sudlovni samarali ta’minlash” mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etishdi.
Tadbirda  mazkur yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar va ular bilan jamoatchilikni yaqindan tanishtirish ahvoli tahlil qilindi, belgilangan vazifalarning bajarilishida yuzaga kelayotgan muammolar yechimini bartaraf etish masalalari muhokama qilindi va bu borada O‘zbekiston Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi, Oliy sud, Adliya vazirligi, Bosh prokuratura akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi hamda Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi mas’ullarining hisoboti eshitildi.
Bosh prokuratura Akademiyasi boshlig‘i o‘rinbosari U.U.Nigmadjanov ma’ruza bilan chiqib, ushbu yo‘nalishda prokuratura organlari zimmasiga yuklatilgan vazifalar ijrosi haqida ishtirokchilarga ma’lumot berdi.
Davra suhbati yakuni bo‘yicha 2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarning 16.3-bandi ijrosini tegishli idoralar tomonidan ta’minlash ishlarini yanada jadallashtirish yuzasidan qaror qabul qilinib, mas’ul idoralarning samarali hamkorligini ta’minlash vazifalari belgilab olindi.

Участие в работе круглого стола по реализации пункта 16.3 Национальных целей и задач в области устойчивого развития
Представители Академии приняли участие в работе круглого стола» на тему: «Обеспечение эффективного правосудия», организованного Комитетом Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции в рамках реализации пункта 16.3 Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года.
В ходе мероприятии проведен анализ проделанной работы в данном направлении, обсуждены вопросы по разрешению проблем, возникающих при исполнении намеченных задач, заслушан отчет Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Верховного суда, Министерства юстиции, Академии Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, а также Министерства по поддержке махалли и старшего поколения.
Выступивший с докладом заместитель начальника Академии Генеральной прокуратуры У.У.Нигмаджанов проинформировал участников о ходе исполнения органами прокуратуры возложенных задач в данном направлении.
По итогам круглого стола принято решение о дальнейшей активизации соответствующими ведомствами работ по выполнению пункта 16.3 Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года, определены задачи по обеспечению эффективного взаимодействия ответственных органов.