G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘ining (ARIN-WCA) Umumiy yillik yig‘ilishi o‘tkazildi
Pokistonning Islomobod shahrida G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo noformal tarmog‘iga (ARIN-WCA) a’zo davlatlarning Umumiy yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Pokiston raisligida o‘tkazilib, Pokiston Milliy hisob byurosi (NAB) va Federal tergov agentligi (FIA) hamda Bosh prokuratura Akademiyasi – ARIN-WCA tarmog‘ining doimiy Kotibiyati vazifasini amalga oshirishi doirasida BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi bilan hamkorlikda tashkillashtirildi.
Umumiy yillik yig‘ilish aralash (onlayn va an’anaviy) shaklda tashkil qilinib, unda 10 ga yaqin davlatdan 30 dan ortiq vakil, xususan, Ozarbayjon, Mongoliya, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Ukraina, O‘zbekiston, Eron davlatlarining prokuratura, ichki ishlar, tashqi ishlar, adliya, moliyaviy razvedka, korrupsiyaga qarshi kurashish va tergov idoralarining mas’ul xodimlari, CARIN va ARINSA tarmoqlari kotibiyatlari vakillari hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi ekspertlari ishtirok etishdi.
Tadbirda ARIN-WCA tarmog‘iga a’zo davlatlarning jinoiy aktivlarni qaytarish sohasida amalga oshirgan ishlari, tarmoqni samarali boshqarish va uning doirasida hamkorlikni kengaytirish masalalari, amaliyotdagi mavjud muammolarning muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan aktivlarni qaytarish sohasidagi ijobiy tajriba va amaliyot yuzasidan taqdimotlar amalga oshirildi.
Yig‘ilishni o‘tkazishdan asosiy maqsad 2022 yilda mazkur tarmoq doirasida amalga oshirilgan ishlarni sarhisob qilish, shuningdek jinoiy aktivlarni qaytarish borasida idoralararo xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirish hisoblanadi.
Umumiy yillik yig‘ilish ishchan va informativ tarzda o‘tkazilib, ishtirokchilar aktivlarni qaytarish sohasida faol hamkorlik qilishga hamda ARIN-WCA tarmog‘ini kelgusida yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Ежегодное общее заседание Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA)
В г. Исламабаде (Пакистан) состоялось Ежегодное общее заседание государств-участников неформальной Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA).
Заседание организовано под председательством пакистанской стороны Национальным бюро отчётности (NAB) и Федеральным агентством расследования (FIA) Пакистана, а также Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, выполняющей функцию Секретариата сети ARIN-WCA совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности.
Мероприятие состоялось в гибридном (онлайн и традиционном) формате с участием более 30 делегатов из 10 стран, включая сотрудников прокуратуры, внутренних дел, иностранных дел, юстиции, финансовой разведки, антикоррупционных и следственных органов Азербайджана, Ирана, Монголии, Пакистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Украины, Узбекистана, представителей Секретариатов сетей CARIN и ARINSA, а также экспертов УНП ООН.
На заседании обсуждалась работа, проделанная странами-участницами ARIN-WCA в области возвращения преступных активов, вопросы эффективного управления сетью и расширения сотрудничества в её рамках, имеющиеся практические проблемы. Участниками презентован передовой опыт и успешные практики по возврату активов.
Основная цель мероприятия – подведение итогов работы, проделанной в данной сфере в 2022 году, а также дальнейшее расширение межведомственного международного сотрудничества по возврату преступных активов.
В целом, Ежегодное общее заседание прошло в рабочей и информативной обстановке, по итогам которого участники выразили готовность к дальнейшему активному сотрудничеству в сфере возврата активов и развитию ARIN-WCA.