Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida maxsus o‘quv dasturlari asosida davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish Akademiya faoliyatining asosiy vazifalari va yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Shu maqsadda Akademiya tomonidan muntazam ravishda davlat organlarining korrupsiyaga qarshi kurashish tuzilmalari xodimlari uchun masofaviy shaklda maxsus o‘quv kurslari tashkil etilmoqda.
Masalan, 2022 yilda davlat organlari va boshqa tashkilotlarning 700 nafarga yaqin xodimlari ishtirokida 20 dan ortiq korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha malaka oshirish kurslari o‘tkazilib, ularning 600 nafardan ortig‘i masofaviy shakldagi o‘quv kurslari doirasida tahsil oldilar, kurslarni muvaffaqiyatli tamomlagan 454 nafar (yoki 75,5%) tinglovchilarga sertifikatlar taqdim etildi.
Hozirda Akademiyada Toshkent shahar va viloyat hokimliklari, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Davlat test markazi, Raqamli texnologiyalar, Maktabgacha va maktab ta’limi, Madaniyat va turizm vazirliklari, “O‘zagrosug‘urta” va “O‘ztransgaz” aksiyadorlik jamiyatlarining jami 300 nafardan ortiq xodimlari uchun “Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha samarali idoraviy chora-tadbirlar tashkil etilishini ta’minlash” hamda “Korrupsiyaga qarshi kurashishning umumiy asoslari” mavzularida qisqa muddatli masofaviy malaka oshirish kurslari davom ettirilmoqda.

The work on improving the qualifications of employees of state agencies in the field of combating corruption continues
One of the main tasks and directions of the Academy's activities is to create a system of training and retraining of employees of state agencies and other organizations based on programs of special training in the field of combating corruption.
For this purpose, the Academy regularly organizes special distance learning courses for employees of anti-corruption structures of state agencies.
For example, in 2022, more than 20 anti-corruption training courses were conducted with the participation of about 700 employees of state agencies and other organizations, out of which more than 600 underwent distance learning, and 454 (or 75.5%) completed the training course. Certificates were awarded to the participants.
Currently, the Academy includes the Tashkent City and Regional administrations, the Veterinary and Livestock Development Committee, the State Assets Management Agency, the State Testing Center, Digital Technologies, Preschool and School Education, the Ministries of Culture and Tourism, as well as joint-stock companies "Uzagrosugurta" and "Uztransgaz". Short-term distance learning courses on the topics of "Ensuring the organization of effective departmental measures to counter corruption" and "General principles of combating corruption" are continuing for more than 300 employees.