Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida maxsus o‘quv dasturlari asosida davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish Akademiya faoliyatining asosiy vazifalari va yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Shu maqsadda Akademiya tomonidan muntazam ravishda davlat organlarining korrupsiyaga qarshi kurashish tuzilmalari xodimlari uchun masofaviy shaklda maxsus o‘quv kurslari tashkil etilmoqda.
Masalan, 2022 yilda davlat organlari va boshqa tashkilotlarning 700 nafarga yaqin xodimlari ishtirokida 20 dan ortiq korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha malaka oshirish kurslari o‘tkazilib, ularning 600 nafardan ortig‘i masofaviy shakldagi o‘quv kurslari doirasida tahsil oldilar, kurslarni muvaffaqiyatli tamomlagan 454 nafar (yoki 75,5%) tinglovchilarga sertifikatlar taqdim etildi.
Hozirda Akademiyada Toshkent shahar va viloyat hokimliklari, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Davlat test markazi, Raqamli texnologiyalar, Maktabgacha va maktab ta’limi, Madaniyat va turizm vazirliklari, “O‘zagrosug‘urta” va “O‘ztransgaz” aksiyadorlik jamiyatlarining jami 300 nafardan ortiq xodimlari uchun “Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha samarali idoraviy chora-tadbirlar tashkil etilishini ta’minlash” hamda “Korrupsiyaga qarshi kurashishning umumiy asoslari” mavzularida qisqa muddatli masofaviy malaka oshirish kurslari davom ettirilmoqda.

Продолжается работа по повышению квалификации работников государственных органов в сфере противодействия коррупции
Одним из основных направлений деятельности Академии является налаживание системы повышения квалификации и переподготовки работников государственных органов и иных организаций на основе специальных учебных программ в сфере противодействия коррупции.
В рамках данной работы Академией на регулярной основе организуются специальные учебные дистанционные курсы для сотрудников антикоррупционных подразделений государственных органов.
Так, только в 2022 году проведено свыше 20 антикоррупционных курсов повышения квалификации с участием более 700 сотрудников государственных органов и иных организаций, из них более 600 сотрудников прошли обучение в рамках дистанционных курсов,
а 454 (или 75,5%) слушателям, успешно прошедшим учебные курсы выданы сертификаты.
В настоящее время в Академии продолжаются краткосрочные дистанционные курсы повышения квалификации на темы: «Обеспечение в организациях эффективных ведомственных мер по противодействию коррупции» и  «Общие вопросы противодействия коррупции» для более 300 сотрудников хакимиятов областей и г. Ташкента, Комитета ветеринарии и развития животноводства,  Агентства по управлению государственными активами, Государственного центра тестирования, министерств цифровых технологий, дошкольного и школьного образования, культуры и туризма,  акционерных компаний «Узагросугурта» и «Узтрансгаз».