Ixtiyoriy milliy hisobotni tayyorlash uchun tajriba almashish doirasida Mo‘g‘iliston va Tojikiston delegatsiyasining tashrifi
2030-yilgacha Milliy barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish borasidagi ixtiyoriy milliy hisobotni tayyorlash doirasida ESKATOning tajriba almashish (Twinning) dasturi koordinatori Keytlin Luiz Porter boshchiligidagi Mo‘g‘iliston va Tojikiston ekspertlarining Akademiyaga tashrifi amalga oshirildi.
Delegatsiya tarkibi BMTning hududiy koordinatorlari, Mo‘g‘iliston va Tojikiston davlatlarining tegishli vazirlik va idoralari, inson huquqlari bo‘yicha tashkilotlari va fuqarolik jamiyati vakillaridan tashkil topdi.
Uchrashuv davomida Akademiya boshlig‘i o‘rinbosari, “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha ekspertlar guruhining masʼul kotibi tomonidan MBRMning 16-maqsadi yuzasidan ixtiyoriy milliy hisobotni tayyorlash doirasida amalga oshirilgan ishlar, shuningdek Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi “2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 83-son qaroriga asosan mazkur guruhning faoliyatini muvofiqlashtirish borasidagi ishlar to‘g‘risida maʼlumot taqdim etildi.
Tadbir ishtirokchilari huquqbuzarliklarning viktimologik profilaktikasi yuzasidan o‘tkazilgan tadqiqotlar, gender tenglikni, inson huquqlarini taʼminlash, ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, korrupsiya va noqonuniy moliyaviy oqimlarga qarshi kurashish borasidagi islohotlar, shuningdek statistik maʼlumotlarni to‘plash amaliyoti va BRM ko‘rsatkichlari metodologiyasi va indikatorlari bo‘yicha fikr va tajribalari bilan almashishib, o‘z takliflarini bildirishdi.

Visit of the delegation of Mongolia and Tajikistan as part of the exchange of experience for the preparation of the voluntary national report
As part of the preparation of the voluntary national report on the achievement of the National Goals for Sustainable Development (NGSD) by 2030, a visit to the Academy of Experts took place with the guidance of the program coordinator of Twinning ESCATO, Caitlin Louise Porter, from Mongolia and Tajikistan.
The delegation included regional coordinators from the UN, relevant ministries and agencies from Mongolia and Tajikistan, human rights organizations, and representatives of civil society.
During the meeting, the Deputy Head of the Academy, the responsible secretary of the expert group on "Effective Governance," discussed the work carried out in the preparation of the voluntary national report on SDG 16, as well as the Cabinet of Ministers Resolution of February 21, 2022, "National Goals and Objectives for Sustainable Development until 2030." According to Resolution No. 83, "On additional measures to accelerate implementation," information was provided on the coordination of the group's activities.
Participants of the event shared their thoughts and research experience on issues of victimological crime prevention, gender equality, human rights, violence prevention against women and children, anti-corruption reforms, and illegal financial flows. They also exchanged statistical data, methodologies, and indicators of SDGs and shared their suggestions.