Ixtiyoriy milliy hisobotni tayyorlash uchun tajriba almashish doirasida Mo‘g‘iliston va Tojikiston delegatsiyasining tashrifi
2030-yilgacha Milliy barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish borasidagi ixtiyoriy milliy hisobotni tayyorlash doirasida ESKATOning tajriba almashish (Twinning) dasturi koordinatori Keytlin Luiz Porter boshchiligidagi Mo‘g‘iliston va Tojikiston ekspertlarining Akademiyaga tashrifi amalga oshirildi.
Delegatsiya tarkibi BMTning hududiy koordinatorlari, Mo‘g‘iliston va Tojikiston davlatlarining tegishli vazirlik va idoralari, inson huquqlari bo‘yicha tashkilotlari va fuqarolik jamiyati vakillaridan tashkil topdi.
Uchrashuv davomida Akademiya boshlig‘i o‘rinbosari, “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha ekspertlar guruhining masʼul kotibi tomonidan MBRMning 16-maqsadi yuzasidan ixtiyoriy milliy hisobotni tayyorlash doirasida amalga oshirilgan ishlar, shuningdek Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi “2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 83-son qaroriga asosan mazkur guruhning faoliyatini muvofiqlashtirish borasidagi ishlar to‘g‘risida maʼlumot taqdim etildi.
Tadbir ishtirokchilari huquqbuzarliklarning viktimologik profilaktikasi yuzasidan o‘tkazilgan tadqiqotlar, gender tenglikni, inson huquqlarini taʼminlash, ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, korrupsiya va noqonuniy moliyaviy oqimlarga qarshi kurashish borasidagi islohotlar, shuningdek statistik maʼlumotlarni to‘plash amaliyoti va BRM ko‘rsatkichlari metodologiyasi va indikatorlari bo‘yicha fikr va tajribalari bilan almashishib, o‘z takliflarini bildirishdi.

Визит делегации Монголии и Таджикистана по обмену опытом для подготовки добровольных национальных отчетов
В целях обмена опытом в подготовке добровольных национальных отчетов (ДНО) о достижении Национальных целей в области устойчивого развития (ЦУР) до 2030 года состоялся визит в Академию экспертов Монголии и Таджикистана во главе с координатором твининг-программы ЭСКАТО Кейтлин Луиз Портер.
В состав делегации входили региональные координаторы ООН, представители соответствующих министерств и ведомств, а также организаций по правам человека и гражданского общества Монголии и Таджикистана.
В ходе встречи заместителем начальника Академии, ответственным секретарем группы «Эффективное управление» представлена информация о проделанной работе по подготовке второго ДНО в части ЦУР-16, координации деятельности группы в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №83 от 21 февраля 2022 года «О дополнительных мерах по ускорению реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года».
Участники обменялись мнениями и предложениями по вопросам исследований виктимизации, обеспечения гендерного равенства, прав человека, предотвращения насилия в отношении детей и женщин, противодействия коррупции, незаконным финансовым потокам, а также опытом сбора статистических данных, методологии индикаторов ЦУР.