Amir Temur tavalludining 687 yilligiga bag‘ishlangan tadbir
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 9 aprel – Amir Temur tavalludiga 687 yil to‘lishi munosabati bilan “Sohibqiron Amir Temur – buyuk davlat arbobi, yuksak ma’naviyat sohibi”  mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir huquqni muhofaza qilish sohasida yetuk malakali mutaxassislarni tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etib, tadbir davomida Buyuk sarkarda Amir Temurning hayoti, siyosiy va ijtimoiy faoliyati, temuriylar davri davlatchiligi, boshqaruv tizimi, davlat tizimini mustahkamlash va boshqarishdagi tartib-intizom, qonunchilik va sud-huquq masalalari, fan, ta’lim va madaniyat, savdo-sotiq va hunarmandchilikni rivojlanishi, mamlakat himoyasini ta’minlash borasida amalga oshirgan ishlar, umuman o‘zbek milliy davlatchiligi taraqqiyotida temuriylar davrining o‘ziga xos xususiyatlari va ahamiyati haqida batafsil tushuncha berildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston xalq yozuvchisi Muxammad Ali bilan talabalar uchrashuvi tashkil etilib, uchrashuv doirasida talabalarga adibning Amir Temur davlatchiligi va temuriylar davri tarixiga oid asarlarining yaratilishi va mazmun-mohiyati haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuv davomida talabalarning adib asarlarida Amir Temur obrazining tadrijiy o‘sib borishi, uning xarakteridagi adolatparvarlik, halollik, mardlik va vatanparvarlik fazilatlari haqidagi tasavvurlari yanada ortdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Jamoat xavfsiziligi universiteti professori, t.f.n. Jumavoy Raximov Amir Temur tomonidan milliy yurisprudensiya sohasida tamal toshi qo‘yilishi, Temur tuzuklarining ijtimoiy va huquqiy tabiati, Amir Temurning dunyo sivilizatsiyasida tutgan o‘rni, uning tarixiy qaxramonliklari haqida, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti professori Adxambek Olimbekov badiy adabiyotlarda Amir Terur siymosi haqida batafsil ma’lumot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining o‘rinbosari yu.f.d., professor Muzaffarjon Mamasiddiqov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi boshqarma prokurori Oybek Sultonov prokuratura organlarida kadrlar ma’naviy dunyoqarashini oshirishda Amir Temurning ma’naviy merosi, xususan Temur tuzuklarining beqiyos tutgan o‘rni haqida batafsil to‘xtaldi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbirda Temur tuzuklarining mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida talabalar o‘z fikr va mulohazalarini bildirdilar. Amir Temur tavalludiga bag‘ishlangan she’rlar aytildi, asarlardan parchalar keltirildi.
Mazkur ma’naviy-ma’rifiy tadbir talabalarning ijtimoiy-siyosiy va ma’naviy dunyoqarashini yuksaltirish bilan bir qatorda ularda buyuk ajdodlarimizga bo‘lgan yuksak ehtirom tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

The event is dedicated to the 687th anniversary of the birth of Amir Temur
On the occasion of the 687th anniversary of Amir Temur's birth on April 9, a spiritual and educational event was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan on the theme "Amir Temur, a great statesman, possessor of high spirituality".
This event is of great importance in the training of highly qualified specialists in the field of law enforcement. During the event, the life, political and social activities of the Great Commander Amir Temur, the statehood of the Timurid era, the management system, discipline in the strengthening and management of the state system, legislation, and judicial issues were discussed, science, education and culture, the development of trade and handicrafts, the work carried out to ensure the country's defense, as well as the specific features and importance of the Timurid period in the development of the Uzbek national statehood, were given a detailed understanding.
Within the framework of the event, a student meeting was organized with the People's Writer of Uzbekistan, Muhammed Ali, and within the framework of the meeting, the students were informed about the creation and content of the author's works related to the statehood of Amir Temur and the history of the Timuriys’ period.
During the meeting, students' ideas about the gradual development of the image of Amir Temur in his literary works, and the qualities of justice, honesty, courage, and patriotism in his character increased.
Also, professor at the Public Security University of Uzbekistan, Ph.D. Jumavoy Rakhimov laid the foundation stone in the field of national jurisprudence by Amir Temur, the social and legal nature of Temur's laws, the role of Amir Temur in the world civilization, his historical heroes, Adhambek Olimbekov, professor of the Tashkent State Institute of Oriental Studies, gave detailed information about the image of Amir Temur in literary literature.
The deputy head of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, professor Muzaffarjon Mamasiddikov, the prosecutor of the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan Oybek Sultanov spoke in detail about the spiritual legacy of Amir Temur, in particular, the incomparable role of Temur's laws in improving the moral outlook of personnel in the prosecutor's office.
At the spiritual and educational event, students expressed their thoughts and opinions about the essence and importance of Timur's rules. Poems dedicated to Amir Temur's birthday were recited, and excerpts from works were presented.
This spiritual-educational event served to raise the socio-political and spiritual outlook of the students, as well as to strengthen their high feelings of respect for our great ancestors.