Amir Temur tavalludining 687 yilligiga bag‘ishlangan tadbir
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 9 aprel – Amir Temur tavalludiga 687 yil to‘lishi munosabati bilan “Sohibqiron Amir Temur – buyuk davlat arbobi, yuksak ma’naviyat sohibi”  mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir huquqni muhofaza qilish sohasida yetuk malakali mutaxassislarni tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etib, tadbir davomida Buyuk sarkarda Amir Temurning hayoti, siyosiy va ijtimoiy faoliyati, temuriylar davri davlatchiligi, boshqaruv tizimi, davlat tizimini mustahkamlash va boshqarishdagi tartib-intizom, qonunchilik va sud-huquq masalalari, fan, ta’lim va madaniyat, savdo-sotiq va hunarmandchilikni rivojlanishi, mamlakat himoyasini ta’minlash borasida amalga oshirgan ishlar, umuman o‘zbek milliy davlatchiligi taraqqiyotida temuriylar davrining o‘ziga xos xususiyatlari va ahamiyati haqida batafsil tushuncha berildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston xalq yozuvchisi Muxammad Ali bilan talabalar uchrashuvi tashkil etilib, uchrashuv doirasida talabalarga adibning Amir Temur davlatchiligi va temuriylar davri tarixiga oid asarlarining yaratilishi va mazmun-mohiyati haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuv davomida talabalarning adib asarlarida Amir Temur obrazining tadrijiy o‘sib borishi, uning xarakteridagi adolatparvarlik, halollik, mardlik va vatanparvarlik fazilatlari haqidagi tasavvurlari yanada ortdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Jamoat xavfsiziligi universiteti professori, t.f.n. Jumavoy Raximov Amir Temur tomonidan milliy yurisprudensiya sohasida tamal toshi qo‘yilishi, Temur tuzuklarining ijtimoiy va huquqiy tabiati, Amir Temurning dunyo sivilizatsiyasida tutgan o‘rni, uning tarixiy qaxramonliklari haqida, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti professori Adxambek Olimbekov badiy adabiyotlarda Amir Terur siymosi haqida batafsil ma’lumot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining o‘rinbosari yu.f.d., professor Muzaffarjon Mamasiddiqov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi boshqarma prokurori Oybek Sultonov prokuratura organlarida kadrlar ma’naviy dunyoqarashini oshirishda Amir Temurning ma’naviy merosi, xususan Temur tuzuklarining beqiyos tutgan o‘rni haqida batafsil to‘xtaldi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbirda Temur tuzuklarining mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida talabalar o‘z fikr va mulohazalarini bildirdilar. Amir Temur tavalludiga bag‘ishlangan she’rlar aytildi, asarlardan parchalar keltirildi.
Mazkur ma’naviy-ma’rifiy tadbir talabalarning ijtimoiy-siyosiy va ma’naviy dunyoqarashini yuksaltirish bilan bir qatorda ularda buyuk ajdodlarimizga bo‘lgan yuksak ehtirom tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

Мероприятие по случаю 687-летия со дня рождения Амира Темура
9 апреля 2023 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялось духовно-просветительское мероприятие по случаю 687-летия со дня рождения Амира Темура на тему: «Амир Темур – великий государственный деятель, обладатель высокой духовности».
В мероприятии участвовали Народный писатель Узбекистана М.Али, профессор Университета общественной безопасности Ж.Рахимов, профессор Ташкентского государственного института востоковедения А.Олимбеков, сотрудники Генеральной прокуратуры, Правоохранительной академии, а также студенты бакалавриата Академии.
В ходе мероприятия Народный писатель Узбекистана Мухаммад Али рассказал студентам о создании и содержании авторских произведений, связанных с государственностью Амира Темура. Охарактеризовал его в качестве выдающегося государственного деятеля, непобедимого полководца, умелого политика, талантливого архитектора, правоведа и реформатора.
Профессор Университета общественной безопасности Узбекистана Жумавой Рахимов рассказал о роли Амира Темура в мировой цивилизации, социально-правовой природе его законов, таких его качествах, как справедливость, честность, мужество и патриотизм.
Профессор Ташкентского государственного института востоковедения Адхамбек Олимбеков проинформировал участников о раскрытии характера Амира Темура в литературе и искусстве: написано множество книг, поставлены спектакли, созданы кинофильмы, где предпринимаются попытки реалистичного изображения Амира Темура, создания правдивого собирательного портрета исторической эпохи, а также методов его правления.
Заместитель начальника Правоохранительной академии Музаффаржон Мамасиддиков и прокурор управления Генеральной прокуратуры Ойбек Султонов рассказали о духовном наследии и роли законов А.Темура. Выступающие привели примеры о его методах управления по обеспечению обороны страны, рассказали об обычаях, которыми он руководствовался, о его порядках и дисциплине, что в настоящее время имеет большое значение в улучшении нравственности и мировоззрения сотрудников правоохранительных органов.
Студенты бакалавриата Академии высказали свои мнения касательно сути и значения уложений Тимура, продекламировали стихи, а также представили отрывки из его произведений.
Данное мероприятие имеет большое значение в подготовке квалифицированных специалистов в области правоохранительной деятельности и послужит повышению общественно-политических знаний, кругозора и духовности студентов, а также укреплению высокого чувства уважения к великим предкам.