O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan Bosh prokuratura Akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etilib, jinoyatlarni tergov qilish sohasida kadrlarni amaliyot bilan uzviy bog‘liqligini ta’minlagan holda yagona yondashuv asosida tayyorlashga qaratilgan uzluksiz o‘quv tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab bakalavriatning “Tergov faoliyati” hamda yurisprudensiyaning boshqa bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida yuridik kadrlarni tayyorlash joriy etildi.
Hozirda Akademiya bakalavriatiga qabul jarayoni davom etmoqda. O‘qishga qabul qilish ochiqlik va shaffoflik prinsiplari asosida tashkil etilgan.
Akademiya Call-markaziga bakalavriatga hujjat topshirishga doir ko‘plab savollar kelmoqda. Bu esa bitiruvchi o‘quvchilar orasida Akademiyaga qiziqish uyg‘onganligini ko‘rsatmoqda.
Shu munosabat bilan, 2023 yil 5 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi.
Shu kuni Akademiyaga Toshkent shahri maktablari, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Toshkent Temurbeklar maktabi harbiy-akademik litseyi, Adliya vazirligi qoshidagi yuridik litsey o‘quvchilari, shuningdek, OAV vakillari tashrif buyurdilar.
Mehmonlarni tergov va prokuratura sohasi kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida  Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga ekskursiya tashkil etildi.
Tadbir davomida Akademiyaning maxsus poligonida ishtirokchilar tergov-kriminalistika taktikalari va metodikalarini amaliy qo‘llash imitatsiyasida, shuningdek voqea joyini ko‘zdan kechirish va jinoyatni ochishga oid qiziqarli kvest musobaqasida ishtirok etishdi, ushbu sinovda g‘olib bo‘lgan zukko va bilimdon yoshlarga diplom va esdalik sovg‘alar topshirildi.
Shu bilan birga, ekskursiya davomida mehmonlar kriminalistika xonasi, elektron tir va boshqa amaliy hamda vaziyatli mashg‘ulotlar o‘tkazish uchun maxsus jihozlangan xonalarni ko‘zdan kechirdilar.
Akademiyada tashkil etilgan respublikamizda birinchi DarkWeb kiberlaboratoriyasi, shuningdek tergov jarayonlarida poligraf (detektor) texnologiyalarini qo‘llash  imkoniyatlari yoshlarda ayniqsa katta qiziqish uyg‘otdi.
Bitiruvchi sinf o‘quvchilari Akademiya bakalavriatining “Tergov faoliyati” va “Prokurorlik faoliyati” o‘quv dasturlari, bakalavriatga kirish va tahsil olish tartibiga oid savollariga atroflicha javob olishdi.
Tadbirda mehmonlar shuningdek mobil kriminalistik avtolaboratoriya imkoniyatlari bilan tanishib oldilar.

Today, an open day was held at the Academy for the Prosecution Authorities
Based on the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Establishing a New System for the Preparation of Competent Personnel in the Field of Combating Crimes" dated November 28, 2022, the Academy of Law Enforcement under the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan was established to ensure the professional training of personnel in the field of combating crimes. The Academy has introduced a comprehensive education system based on practical training.
Starting from the academic year 2023/2024, the Academy has introduced new programs for bachelor's degrees in "Operational Activities" and other directions in the field of jurisprudence.
Currently, the Academy is in the process of accepting applications for admission to the bachelor's program. The admission process is organized based on principles of transparency and fairness.
Many questions have been received at the Academy's Call Center regarding document submission for bachelor's degrees. This indicates the high interest among graduating students in joining the Academy.
In this regard, an open day was held at the Academy on May 5, 2023. The event was attended by students from schools in Tashkent city, the Military-Academic Lyceum under the National Guard of the Republic of Uzbekistan, the legal lyceum under the Ministry of Justice, as well as representatives of the Bar Association.
The purpose of the excursion to the Academy was to familiarize the guests with the training and development opportunities offered in the fields of law enforcement and prosecution, as well as to showcase the facilities and resources available at the Academy.
During the event, participants had the opportunity to participate in interactive activities, including practical simulations of investigative and forensic tactics, solving crime-related puzzles, and taking part in an engaging quest competition. Winners of the competition were awarded diplomas and prizes.
Additionally, the guests were able to visit the forensic laboratory, an electronic shooting range, and other specialized facilities used for practical training.
The Academy's first Cyber Laboratory DarkWeb and the utilization of polygraph (lie detector) technologies in investigative processes generated significant interest among the young participants.
Graduating students from the final year had the chance to receive detailed information regarding the admission process, curriculum structure, and requirements for entering the bachelor's program in "Operational Activities" and "Prosecutor's Activities."
Overall, the open day at the Academy was a successful event, following the established tradition of organizing such informative events.