O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan Bosh prokuratura Akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etilib, jinoyatlarni tergov qilish sohasida kadrlarni amaliyot bilan uzviy bog‘liqligini ta’minlagan holda yagona yondashuv asosida tayyorlashga qaratilgan uzluksiz o‘quv tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab bakalavriatning “Tergov faoliyati” hamda yurisprudensiyaning boshqa bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida yuridik kadrlarni tayyorlash joriy etildi.
Hozirda Akademiya bakalavriatiga qabul jarayoni davom etmoqda. O‘qishga qabul qilish ochiqlik va shaffoflik prinsiplari asosida tashkil etilgan.
Akademiya Call-markaziga bakalavriatga hujjat topshirishga doir ko‘plab savollar kelmoqda. Bu esa bitiruvchi o‘quvchilar orasida Akademiyaga qiziqish uyg‘onganligini ko‘rsatmoqda.
Shu munosabat bilan, 2023 yil 5 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi.
Shu kuni Akademiyaga Toshkent shahri maktablari, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Toshkent Temurbeklar maktabi harbiy-akademik litseyi, Adliya vazirligi qoshidagi yuridik litsey o‘quvchilari, shuningdek, OAV vakillari tashrif buyurdilar.
Mehmonlarni tergov va prokuratura sohasi kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida  Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga ekskursiya tashkil etildi.
Tadbir davomida Akademiyaning maxsus poligonida ishtirokchilar tergov-kriminalistika taktikalari va metodikalarini amaliy qo‘llash imitatsiyasida, shuningdek voqea joyini ko‘zdan kechirish va jinoyatni ochishga oid qiziqarli kvest musobaqasida ishtirok etishdi, ushbu sinovda g‘olib bo‘lgan zukko va bilimdon yoshlarga diplom va esdalik sovg‘alar topshirildi.
Shu bilan birga, ekskursiya davomida mehmonlar kriminalistika xonasi, elektron tir va boshqa amaliy hamda vaziyatli mashg‘ulotlar o‘tkazish uchun maxsus jihozlangan xonalarni ko‘zdan kechirdilar.
Akademiyada tashkil etilgan respublikamizda birinchi DarkWeb kiberlaboratoriyasi, shuningdek tergov jarayonlarida poligraf (detektor) texnologiyalarini qo‘llash  imkoniyatlari yoshlarda ayniqsa katta qiziqish uyg‘otdi.
Bitiruvchi sinf o‘quvchilari Akademiya bakalavriatining “Tergov faoliyati” va “Prokurorlik faoliyati” o‘quv dasturlari, bakalavriatga kirish va tahsil olish tartibiga oid savollariga atroflicha javob olishdi.
Tadbirda mehmonlar shuningdek mobil kriminalistik avtolaboratoriya imkoniyatlari bilan tanishib oldilar.

Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № ПФ-257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан. В качестве одной из основных задач Академии установлена организация системы непрерывного обучения, направленного на подготовку кадров в сфере расследования преступлений с обеспечением тесной взаимосвязи с практикой на основании единого подхода.
Продолжается прием в бакалавриат Академии. Прием осуществляется на принципах открытости и прозрачности.
В колл-центр поступает много вопросов, связанных с поступлением в бакалавриат Академии, что свидетельствует о большом интересе у абитуриентов к обучению в Академии.
В связи с этим, 5 мая 2023 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялся День открытых дверей.
В этот день Академию посетили учащиеся школ города Ташкента, Ташкентского военно-академического лицея Темурбеклар мактаби Национальной гвардии Республики Узбекистан, Юридического лицея при Министерстве юстиции, а также представители средств массовой информации.
В целях всестороннего ознакомления гостей с системой подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокурорских и следственных кадров организована экскурсия в Правоохранительной Академии.
В ходе мероприятии участникам предоставлена возможность участия в имитации практического применения следственно-криминалистических тактик и методик расследования преступлений в криминалистическом полигоне Академии, а также попытать свои силы в специально организованных конкурсах. Победителям конкурсов вручены дипломы и памятные призы.
В ходе экскурсии гости имели возможность ознакомиться с возможностями криминалистического кабинета, электронного тира и других специально оборудованных помещений для проведения практических и ситуационных занятий.
Созданная в Академии первая в нашей республике DarkWeb киберлаборатория, а также возможности использования полиграфных (детекторных) технологий в следственных процессах вызвали большой интерес у молодежи.
Ученики выпускных классов получили развернутые ответы на вопросы, касающиеся образовательных программ бакалавриата Академии «Следственная деятельность» и «Прокурорская деятельность», порядка приема и обучения в бакалавриате.
В мероприятии гости также ознакомились с возможностями мобильной криминалистической автолаборатории.