O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi doktoranti O.Shokirov tomonidan fan soati doirasida “Mahalliy vakillik va ijro organlari qarorlari qonuniyligini ta’minlashda prokuror nazorati hujjatlari” mavzusidagi dissertatsiya ishining taqdimoti o‘tkazildi.
Fan soatida Akademiya tadqiqotchilari, professor-o‘qituvchilar, hamkor tashkilot vakillari bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Sudyalar oliy maktabi, IIV Akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilari ishtirok etishdi.
Muhokamada mahalliy vakillik va ijro organlari qarorlarining qonuniyligini ta’minlash ustidan prokuror nazorati sohasidagi dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Fan soati doirasida tadqiqotchilar mavzu doirasida o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi. Ishtirokchilar tomonidan bu turdagi tadbirlarni samarali ekanligini e’tirof etib, doimiy ravishda o‘tkazilishi yuzasidan taklif berildi.

В рамках научного часа проведена презентация основных результатов диссертационного исследования докторанта Правоохранительной академии Республики Узбекистан О.Шокирова на тему: «Акты прокурорского надзора при обеспечении законности решений местных органов представительной и исполнительной власти».
В обсуждениях приняли участие профессорско-преподавательский состав и исследователи Академии, Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, Высшей школы судей, Академии МВД, Национального центра Республики Узбекистана по правам человека.
В обсуждении рассмотрены актуальные вопросы в области прокурорского надзора за обеспечением законности решений местных представительных и исполнительных органов.
В рамках научного часа исследователи получили ответы на интересующие их вопросы в рамках темы. Участники признали эффективность подобных мероприятий и предложили проводить их на регулярной основе.