Majburiy mehnat va odam savdosiga qarshi kurashishga oid qonunchilik ijrosi bo‘yicha malaka oshirish kursi
Tuman (shahar) prokurorlarining ichki ishlar organlarida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat bo‘yicha o‘rinbosarlari, yordamchilari, ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda qonunchilik ijrosi ustidan nazorat bo‘yicha yordamchilari uchun majburiy mehnat va odam savdosiga qarshi kurashishga oid qonun buzilishi holatlarini aniqlash, hujjatlarni rasmiylashtirish hamda huquqbuzarlarning harakatlariga huquqiy baho berish masalalariga bag‘ishlangan malaka oshirish kursi boshlandi.
Mazkur kurs to‘liq masofaviy shaklda o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, tinglovchilar mashg‘ulotlarda asosiy ish joyidan ajralmagan holda Akademiyaning axborot-ta’lim portali orqali ishtirok etadilar.
Kursdagi mashg‘ulotlar amaldagi qonunchilikka kiritilgan yangiliklar, amaliyotda mavjud tizimli muammolar va kamchiliklar, ularni hal etish yo‘llari hamda majburiy mehnat va odam savdosiga qarshi kurashishga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini amalga oshirishning boshqa dolzarb masalalarni o‘z ichiga olgan.
O‘quv jarayoni boshlanishiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida tinglovchilar uchun mazkur kursning tashkiliy masalalariga, masofaviy kursni o‘tash va amaliy topshiriqlarni bajarish tartibiga bag‘ishlangan audiokonferensaloqa tarzida seminar tashkil etildi.

Курс повышения квалификации по надзору за исполнением законодательства в сфере принудительного труда и борьбы с торговлей людьми
Академией запущен краткосрочный курс повышения квалификации по вопросам выявления, оформления и правовой оценки правонарушений в сфере принудительного труда и борьбы с торговлей людьми для заместителей и помощников районных (городских) прокуроров, осуществляющих надзор за исполнением законодательства в органах внутренних дел, а также надзор за исполнением законодательства в социальной и экономической сферах.
Данный курс организован в дистанционном формате, слушатели будут участвовать в занятиях посредством информационно-образовательного портала Академии без отрыва от основного места работы.
В ходе занятий будут рассмотрены последние изменения, введенные в действующее законодательство, существующие на практике системные проблемы и недостатки, пути их решения, другие актуальные вопросы осуществления прокурорского надзора в указанных сферах.
В рамках подготовки к началу учебного процесса для слушателей организован семинар в формате аудиоконференции, посвященный организационным вопросам данного курса, порядку прохождения дистанционного курса и выполнению практических заданий.