Akademiya vakillarining noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchash bo‘yicha uchrashuvdagi ishtiroki
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari BMTning Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) ko‘magida  noqonuniy moliyaviy oqimlar (NMO) hajmini baholash loyihasini ishga tushirishga bag‘ishlangan boshlang‘ich yig‘ilishida  ishtirok etdi.  Tadbir BMTning Savdo va taraqqiyot bo‘yicha konferensiyasi (UNCTAD) tomonidan Jenevadagi Millatlar saroyida tashkil etildi.
Unda UNCTAD, UNODC mintaqaviy iqtisodiy-ijtimoiy komissiyalar (ECA, ECLAC, ESCAP, ESCWA), Osiyo va Afrika davlatlarining Barqaror rivojlanish maqsadlari 16.4.1-indikatori uchun masul davlat organlari va tashkilotlari ekspertlari qatnashdi.
Ishtirokilar noqonuniy moliyaviy oqimlar (NMO)ni o‘lchash va ularning oldini olish bo‘yicha loyihani amalga oshirish, bunday oqimlar hajmini baholash usullarini qo‘llash, milliy darajada ularni kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish, shuningdek, ishtirokchi davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildilar. Loyiha 2023–2026 yillarda amalga oshiriladi.
Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari U.U.Nigmadjanov MBRM 16.4 maqsadini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida ma’ruza qilib, mamlakatda soliqlarni yashirish va noqonuniy tijorat faoliyati natijasida kelib chiqadigan NMO hajmini baholash va o‘lchash bo‘yicha ESCAP loyihasining dastlabki natijalari haqida ishtirokchilarga tushuntirish berdi.

Participation of Academy representatives in the meeting on the measurement of illicit financial flow
Representatives of the Law Enforcement Academy attended the kickoff meeting for the introduction of the Illicit Financial Flows (IFF) Project with the assistance of the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) of the United Nations. The United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) hosted the event at the Palais des Nations in Geneva.
Asian and African countries responsible for indicator 16.4.1 of the Sustainable Development Goals were represented.
Participants discussed the implementation of the project on measuring illegal financial flows (IFF) and their prevention, the use of methods for estimating the volume of such flows, the development of measures to reduce them at the national level, and issues of cooperation between the participating nations. The operation will be carried out between 2023 and 2026.
The deputy head of the Academy, U.U. Nigmadjanov, reported on the implementation of MBRM 16.4 and briefed the participants on the initial findings of the ESCAP project on assessing and measuring the volume of NMOs resulting from tax evasion and illegal commercial activities in the country.