O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan hududiy ichki ishlar organlari, prokuratura hamda Milliy gvardiya bo‘linmalari xodimlarining bilim va ko‘nikmalarini oshirish yuzasidan sayyor seminarlar tashkil qilinmoqda.
Akademiya xodimlari J.Miraxmedov va A.Axmadovlar tomonidan Qashqadaryo viloyati mahkama hamda hududiy IIB xodimlari uchun “Kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish va huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirish hamda ushbu sohadagi muammolar” mavzusida navbatdagi seminar o‘tkazildi.
Seminar davomida voyaga yetmagan yoshlar va xotin-qizlar tomonidan sodir etiladigan jinoyatlarning oldini olishda ijtimoiy profilaktikani amalga oshirishning zamonaviy mexanizmlari, shuningdek “Miranda qoidasi” va “Aybsizlik Prezumpsiyasi” konstitutsiyaviy normalariga amal qilish kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi.

Организована серия выездных семинаров в регионах
Правоохранительной академией Республики Узбекистан в регионах страны проводятся выездные семинары по повышению квалификации и профессиональных навыков региональных сотрудников органов внутренних дел, прокуратуры и Национальной гвардии.
Очередной семинар на тему: «Актуальные проблемы стабилизации криминогенной обстановки и профилактики правонарушений» проведен сотрудниками Академии Ж.Мирахмедовым и А.Ахмадовым в УВД Кашкадарьинской области для сотрудников областного аппарата и районных отделений внутренних дел.
В ходе семинара изучены современные механизмы осуществления социальной профилактики в предупреждении преступлений среди женщин и несовершеннолетних, а также рассмотрены вопросы соблюдения конституционных норм касательно применения «Правил Миранды», «Презумпции невиновности» и др.
Также, в рамках семинара обсуждены существующие на практике проблемы, в том числе в вопросах межведомственного взаимодействия, и выработаны предложения по их решению.