“Voyaga yetmaganlarga nisbatan odil sudlov” nomli o'quv-amaliy qo'llanma ishlab chiqildi
Qo'llanma Akademiya tomonidan UNICEFning O'zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasining bevosita ishtiroki va amaliy ko'magi asosida tayyorlandi.
Qo'llanma materiallari voyaga yetmaganlarga nisbatan odil sudlov, voyaga yetmaganlarning huquq va erkinliklarini himoya qilish, shu jumladan, voyaga yetmagan guvoh va jabrlanuvchilarni himoya qilishga oid milliy qonunchilik, xalqaro standartlar haqidagi keng xajmli ma'lumotlarni o'zida mujassamlashtirgan.
Materiallar huquqni muxofaza qiluvchi organlar xodimlari, voyaga yetmaganlar ishlari bo'yicha idoralararo komissiyalarning mas'ul kotiblari ishtirokidagi malaka oshirish kurslarida foydalanish uchun ishlab chiqilgan bo'lib, o'z navbatida, undagi ma'lumotlar faoliyati odil sudlov jarayonida voyaga yetmaganlarning huquqlari va ekrinliklarini himoya qilish bilan bog'liq bo'lgan boshqa idora va muassasalarning xodimlari uchun ham foydali bo'lishi mumkin.
Keng doiradagi foydalanuvchilarni qamrab olish maqsadida, qo'llanmaning o'zbek va rus tillarida chop etilishi ko'zda tutilgan.

Подготовлено учебно-практическое пособие «Правосудие в отношении несовершеннолетних»
Пособие подготовлено Академией при непосредственном участии и содействии представительства UNICEF в Узбекистане.
Материал содержит широкий спектр сведений о национальном законодательстве и международных стандартах в области правосудия в отношении несовершеннолетних, а также различных механизмах в области защиты прав детей, в том числе потерпевших и свидетелей.
Материал разработан в рамках курсов по повышению квалификации сотрудников правоохранительных органов, а также ответственных секретарей межведомственных комиссий по делам несовершеннолетних. Вместе с тем, пособие может быть полезным в качестве источника информации для других работников государственных организаций, специалистов в области правосудия, ученых и других заинтересованных в таких важных вопросах, как правосудие в отношении несовершеннолетних.
В целях более широкого охвата заинтересованных в материале лиц, издание пособия предусмотрено на узбекском и русском языках.