O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi delegatsiyasi  kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlangan Octopus-2023 xalqaro konferensiyasida (Buxarest shahri, Ruminiya) ishtirok etmoqda.
Octopus-2023 konferensiyasi kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasida dunyoning yetakchi ekspertlari, turli mamlakatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlari mutaxassislari, olimlar va xususiy sektor vakillari uchun kiberjinoyatlarni tergov qilish bo‘yicha ilg‘or tajriba almashish uchun noyob platforma bo‘lib xizmat qiladi.
13-15 dekabr kunlari bo‘lib o‘tadigan uch kunlik konferensiya dasturi doirasida yalpi majlislar, dunyo mintaqalari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan seminarlar, jumladan, Osiyo mamlakatlari uchun alohida sessiya, shuningdek, kiberxavfsizlik va huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik hamda kiberjinoyatchilik sohasidagi moliyaviy tekshiruvlarga doir keng ko‘lamli masalalarni qamrab oluvchi tematik muhokamalar rejalashtirilgan.
15 dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan yakuniy marosimda Octopus-2023 konferensiyasi yakunlarini sarhisob qilish va bu boradagi xalqaro hamkorlikning keyingi qadamlarni belgilab olish rejalashtirilgan.

Делегация Академии участвует в международной конференции Octopus-2023
Делегация Правоохранительной академии Республики Узбекистан при поддержке Офиса координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане принимает участие в работе международной конференции Octopus-2023 (г.Бухарест, Румыния), посвященной актуальным вопросам борьбы с киберпреступностью.
Конференция Octopus-2023 предоставляет уникальную площадку для ведущих мировых экспертов в сфере противодействия киберпреступности, специалистов правоохранительных органов разных стран, ученых и представителей частного сектора для обмена передовым опытом и лучшими практиками расследования киберпреступлений.
В ходе трехдневной программы конференции 13-15 декабря запланированы пленарные заседания, специализированные семинары по регионам мира, включая отдельную сессию для стран Азии, а также тематические дискуссии, охватывающие самый широкий спектр вопросов: от взаимодействия органов кибербезопасности и правоохранительных органов до проведения финансовых расследований в сфере киберпреступности.
На заключительной церемонии 15 декабря планируется подвести итоги работы конференции Octopus-2023 и наметить дальнейшие шаги международного сотрудничества в данной сфере.