Professor-o‘qituvchilarning pedagogik mahoratini oshirish, ta’lim jarayoniga innovatsion texnologiyalar va metodikalarni joriy etish, Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ta’lim sifatini yuksaltirish maqsadida izchil va tizimli ishlar olib borilmoqda.
Mazkur faoliyat doirasida Akademiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malaklarni baholash agentligi mas’ul xodimlari Z.Shakarov, M.Abdullayeva va Q.Amonovlar ishtirokida “Testologiya fani va uning asosiy tushunchalari. Test topshiriqlarini shakllantirish. Blum taksonomiyasi” mavzusida navbatdagi seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-treningda hozirgi kunda respublikamiz uzluksiz ta’lim tizimida, xususan oliy ta’lim muassasalarida o‘qishga qabul jarayonida hamda o‘quv jarayonida talaba va tinglovchilarning ta’lim dasturlarini o‘zlashtirishlarini baholashda test sinovlarining ahamiyati, Testologiya fani va uning mazmun-mohiyati, test topshiriqlarini tuzishga qo‘yiladigan talablar, test topshiriqlarini shakllantirishda yo‘l qo‘yiladigan tipik xatoliklar, ularni bartaraf etish yo‘llari, Blum taksonomiyasi va uning mazmuni, test tuzish va test sinovini o‘tkazishda e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan jihatlar haqida ma’ruza qilindi.

В целях повышения педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава, внедрения инновационных методов и технологий в учебный процесс Правоохранительной академии, повышения качества обучения ведется последовательная и системная работа.
В рамках данной деятельности в Академии организован очередной семинар-тренинг с участием ответственных сотрудников Агентства оценки знаний и квалификации при Министерстве высшего образования, науки и инновации З.Шакарова, М.Абдуллаевой и К.Аманова на тему: «Наука тестология и ее основные понятия. Формирование тестовых заданий. Таксономия Блума».
В ходе мероприятия рассмотрены содержание и сущность метода тестирования в системе непрерывного образования, в частности, при поступлении в высшие учебные заведения и в образовательном процессе, при оценке освоения образовательных программ студентами и слушателями, сущность тестологии как науки, требования к формированию тестовых заданий, типичные ошибки и способы их устранения, аспекты, на которые следует обратить внимание при формировании тестовых заданий и проведении оценки, а также таксономия Блума и ее содержание.