Akademiya xodimlari tomonidan respublikamizning barcha hududlarida hududiy prokuratura organlari hamda Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda yoshlar bilan uchrashuvlar tashkil etildi.
Turkum tadbirlar yoshlarning huquqiy bilimlarini yuksaltirish, ularda vatanparvarlik hissini tarbiyalash, yoshlarning bilim olishlari uchun mavjud imkoniyatlar va yaratilgan shart-sharoitlar haqida xabardor qilish, shuningdek yoshlar muammolarini o‘rganish maqsadida tashkil etilgan.
Ochiq muloqot jarayonida yoshlar uchun dolzarb masalalar muhokama qilinib, ularning muammolari o‘rganildi. Mutaxassislar tomonidan yoshlarni qiziktirgan savollarga atroflicha javob berildi.

A series of events with the participation of young people was held in the regions
The staff of the Academy, in cooperation with local prosecutor's offices, the Agency for Youth Affairs, organized a series of meetings with young people in all regions of the country.
The program of events is aimed at improving the legal knowledge of young people, fostering feelings of patriotism and love for their people, informing about educational opportunities and created conditions, as well as studying the problems of youth.
In the process of an open dialogue, issues relevant to young people and problems have been studied. The experts provided detailed answers to the questions of interest to the participants.
Interdepartmental cooperation in working with young people will be continued in all regions of the country.