Huquqni muhofaza qilish akademiyasi jamoasi ekologik aksiyalarning faol ishtirokchisidir
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi xodimlari va tinglovchilari ekologik xavfsizlikni ta’minlash, ekologik vaziyatni yaxshilash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, ekologik vaziyat sifatini yaxshilash uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ekologik ong va madaniyatini yuksaltirishga qaratilgan tadbirlarda faol ishtirok etib kelmoqda.
Xususan, Akademiya jamoasi joriy yilning 25 mart kuni atrof-muhitga g‘amxo‘rlik qilish muhimligini eslatish va shu orqali Yerning tabiiy resurslarini saqlashga hissa qo‘shish maqsadida tashkil etilgan "Yer soati" aksiyasida ishtirok etdi.
Aksiya doirasida binoda bir soat davomida elektr energiyasi o‘chirildi, xodimlar yaqin atrofdagi ko‘cha va xiyobonlar bo‘ylab sayr qilishdi.
Bundan tashqari, joriy yilning 29 mart kuni Akademiya jamoasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 21 fevraldagi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi”gi PF–37-son Farmoni ijrosi doirasida tashkil etilgan “Avtomobilsiz kun” aksiyasini faol qo‘llab-quvvatladi.
Avtomobil chiqindi gazlarining atrof-muhitga salbiy ta’sirini kamaytirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, atrof-muhitni muhofaza qilish masalalariga jamoatchilik e’tiborini jalb qilish, shaharlarda avtomashinalar harakatini kamaytirish va jamoat transportini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan tadbir doirasida Akademiya xodimlari va talabalari ish va o‘qish joylariga jamoat transportidan foydalangan holda shuningdek piyoda kelishdi.
Akademiya bunday tadbirlarni muntazam ravishda o‘tkazib turadi, zero sayyoramiz resurslariga g‘amxo‘rlik qilish yo‘lidagi har bir qadam, shubhasiz bizning kelajagimizga o‘z ta’sirini qo‘rsatadi.

Коллектив Правоохранительной академии активный участник экологических акций
Сотрудники и слушатели Правоохранительной академии активно участвуют в деятельности, направленной на обеспечение экологической безопасности, улучшение экологической ситуации, рациональное использование природных ресурсов, создание благоприятных условий для повышения качества экологической обстановки, развитие экологического сознания и экологической культуры.
Так, сотрудники Академии 25 марта т.г. приняли участие в проведении акции «Час земли», как напоминание о важности бережного отношения к окружающей среде, тем самым внеся свой вклад в сохранение природных ресурсов Земли.
В рамках акции на один час в здании отключено электричество, а сотрудники совершили пешую прогулку близлежащим улицам и аллеям.
Кроме того, 29 марта т.г. коллектив Правоохранительной академии активно поддержал акцию «День без автомобиля», организованной в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2024 года № УП–37 «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год поддержки молодежи и бизнеса».
В рамках акции, организованной в целях уменьшения негативного воздействия на экологию выхлопных газов автомобилей, пропаганды здорового образа жизни, привлечения внимания общественности к вопросам защиты окружающей среды, уменьшения автомобильного движения в городах и развития общественного транспорта, сотрудники и студенты Академии добрались до работы пользуясь общественным транспортом, а также пешком.
Подобные акции Академией будут проводиться регулярно, ведь каждый подобный шаг к бережному отношению к ресурсам нашей планеты влияет на наше будущее.