Inson huquqlari bo‘yicha binar mashg‘ulotlar o‘tkazilmoqda
Akademiyada bakalavriatning “Tergov faoliyati” yo‘nalishidagi talabalari uchun “Huquqni muhofaza qiluvchi organlarning inson huquqlarini himoya qilishdagi o‘rni” mavzusida ikki kunlik mahorat darslari o‘tkazildi.
Ikki kun davom etgan mazkur binar mashg‘ulot “Inson huquqlari milliy tizimi” moduli doirasida tashkil etildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasining Qonuniylik va huquq-tartibotni ta’minlash muammolarini tahlil qilish boshqarmasi va Fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish bo‘limi prokurorlarining ma’ruzalari tinglandi.
O‘zbekistonda inson huquqlarini ta’minlashda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning xususiyatlari, ularning funksiyalari va vazifalariga oid batafsil axborot tadbir ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.

Проведение бинарных занятий по правам человека
Академией проведен двухдневный мастер-класс для студентов бакалавриата по специальности «Следственная деятельность» на тему: «Роль правоохранительных органов в защите прав человека».
Двухдневное бинарное занятие организовано в рамках модуля «Национальная система прав человека». В ходе занятия заслушаны лекции прокуроров Управления анализа проблем обеспечения законности и правопорядка и Отдела по защите прав и свобод граждан Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Студентов заинтересовала подробная информация о функциях, задачах и особенностях правоохранительных органов в сфере обеспечению прав человека в Узбекистане.