O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi magistraturasiga qabul e’lon qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2024/2025 o‘quv yili uchun “Tergov faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha ta’limning kunduzgi shakli uchun magistraturaga qabul boshlangani ma’lum qilinadi.
Magistraturaga tanlov vakolatli davlat organlarining surishtiruv va tergov faoliyatini amalga oshiruvchi tuzilmalarida hamda prokuratura organlarida kamida 3 yil xizmatni o‘tagan «Yurisprudensiya» bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega amaldagi xodimlari (harbiy xizmatchilari) orasida o‘tkaziladi.
Magistraturaning «Tergov faoliyati» mutaxassisligi bo‘yicha o‘qitish bepul asosda amalga oshiriladi.
Mazkur mutaxassislik bo‘yicha jami 47 ta qabul parametrlari tasdiqlangan.
Nomzodlar tomonidan hujjatlar 10 maydan 10 iyunga qadar Oliy ta’lim, fan va Innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligining “mydtm.uz” elektron platformasi (www.my.uzbmb.uz) orqali taqdim etiladi.
Kirish imtihonlari avgust oyida bir kunda uch bosqichda, ya’ni test shaklida o‘tkaziladigan maxsus psixologik tanlov, yozma imtihon va chet tilidan test sinovi orqali amalga oshiriladi.
Magistraturaning boshqa mutaxassisliklari, xususan “Prokurorlik faoliyati”, “Prokurorlik faoliyati KЕCHKI” va “Prokurorlik faoliyati SIRTQI”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” hamda “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” mutaxassisliklariga qabul 10 iyundan 31 iyulga qadar “mydtm.uz” elektron platformasi (www.my.uzbmb.uz) orqali tashkil  etiladi.
Yangi o‘quv yilida magistraturaning ushbu mutaxassisliklari bo‘yicha ta’limning kunduzgi shakli uchun jami 45 ta, kechki shakli uchun 10 ta, sirtqi shakli uchun 25 ta qabul parametrlari quyidagicha tasdiqlanmoqda:
“Prokurorlik faoliyati”   15  ta (6 tasi davlat granti, 9 tasi to‘lov kontrakt asosida);
“Korrupsiyaga qarshi kurashish” 15  ta (6/9);
“Inson huquqlariga oid xalqaro huquq”  –  15  ta (6/9);
Bunda, prokuratura organlari xodimlari uchun qabul parametrlari soni davlat granti asosida jami 15 ta (har bir mutaxassislik uchun 5 tadan) etib belgilangan.
Bundan tashqari, “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha ta’limning kechki shakli uchun jami 10  ta (to‘lov - kontrakt asosida) qabul parametrlari tasdiqlanmoqda.
Mazkur ta’lim shakli bo‘yicha prokuratura organlari xodimlari uchun 5  ta, ochiq tanlov bo‘yicha (tashqi nomzodlar uchun)  –  5 ta o‘rin nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha ta’limning sirtqi shakli uchun jami 5 ta (davlat granti asosida) 20  ta (to‘lov - kontrakt asosida) qabul parametrlari tasdiqlanmoqda.
Ushbu ta’lim shakli bo‘yicha prokuratura organlari xodimlari uchun 5 ta (davlat granti asosida) 10  ta (to‘lov - kontrakt asosida), ochiq tanlov bo‘yicha (tashqi nomzodlar uchun)  –  10 ta (to‘lov - kontrakt asosida) o‘rin nazarda tutilmoqda.
Ochiq tanlov bo‘yicha davlat granti asosida qabul qilingan tinglovchilarga qonun hujjatlarida belgilangan tartib va miqdorda har oylik stipendiya to‘lanadi.

Правоохранительная академия Республики Узбекистан объявляет о начале приема в магистратуру на 2024/2025 учебный год в очной форме обучения по специальности «Следственная деятельность».
Конкурс на магистратуру проводится среди действующих сотрудников (военнослужащих), отслуживших в подразделениях уполномоченных государственных органов, осуществляющих дознание и следственную деятельность, а также органах прокуратуры не менее 3 лет, имеющих базовое высшее юридическое образование бакалавриата по специальности «Юриспруденция».
Обучение в магистратуре по специальности «Следственная деятельность» осуществляется бесплатно.
Занимаемая должность и среднемесячная заработная плата принятых сотрудников на период обучения сохраняются.
Учеба осуществляется в очной форме обучения в течение одного года.
По указанной специальности всего утверждены 47 параметров приема.
Документы кандидатов принимаются с 10 мая по 10 июня через электронную платформу «mydtm.uz» (www.my.uzbmb.uz) Агентства по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Вступительные экзамены будут проведены в августе в течении одного дня и в трех этапах, т.е. в виде специального психологического конкурса в форме тестов, письменного экзамена и теста по иностранному языку.
Прием на другие специальности магистратуры, в частности, «Прокурорская деятельность», «Прокурорская деятельность ВЕЧЕРНЯЯ» и «Прокурорская деятельность ЗАОЧНАЯ», «Борьба с коррупцией» и «Международное право по правам человека» организуется с 10 июня по 31 июля через электронную платформу «mydtm.uz» (www.my.uzbmb.uz).
В новом учебном году в магистратуру по указанным специальностям параметры приема по 45 очному, 10 вечернему и 25 заочному формам обучения утверждены в следующем виде:
«Прокурорская деятельность» – 15 (6 государственных грантов, 9 на платно-контрактной основе);
«Борьба с коррупцией» – 15 (6/9);
«Международное право по правам человека» – 15 (6/9);
При этом, количество параметров приема для сотрудников прокуратуры – 15 (по 5 на каждую специальность) на основе государственного гранта.
Кроме этого, для вечерней формы обучения по специальности «Прокурорская деятельность» утверждается 10 (на платно-контрактной основе) параметров приема.
По данной форме обучения предусматривается 5 мест для сотрудников прокуратуры, 5 по открытому конкурсу (для внешних кандидатов)
Также утверждены 5 (на основе государственного гранта) и 20 (на платно-контрактной основе) параметров приема на заочную форму обучения по специальности «Прокурорская деятельность».
По данной форме обучения для сотрудников органов прокуратуры предусмотрены 5 (на основе государственного гранта), 10 (на платно-контрактной основе), 10 (на платной основе - контракт) мест по открытому конкурсу (для внешних кандидатов).
Студентам, принятым на основании государственного гранта по открытому конкурсу, выплачивается ежемесячная стипендия в порядке и размере, установленных законодательством.
Отборы пройдут в августе месяце.
Академия правоохранительных органов
Для ознакомления с положением о порядке по организации обучения и приема в магистратуру Правоохранительной академии Республики Узбекистан следует перейти по следующей ссылке: http://lex.uz/uz/docs/6425532
С новостями о вступительных экзаменах в магистратуру Правоохранительной академии можете ознакомиться на официальном сайте (www.proacademy.uz), официальных страницах социальных сетей Академии (www.facebook.com/ProsecutorAcademy, www.instagram.com/proacademyuz/, “t.me/TheLawEnforcementAcademy), а также других средств массовой информации.
Также, дополнительную информацию по приему в магистратуру можно получить по телефону 71-202-04-96 (внутренний: 1795 и 1716).