“Ilm-fan va ilmiy tadqiqot yo‘nalishlarini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida seminar
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universiteti yuridik fakulteti talabalari hamda prokuratura organlari xodimlari uchun “Ilm-fan va ilmiy tadqiqot yo‘nalishlarini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, viloyat prokuraturasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi huzuridagi Davlat va huquq instituti vakillari ishtirok etdi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish masalalari yuzasidan Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari yu.f.d., prof. M.Mamasiddiqov ma’ruza qildi.
Ma’ruzachi ishtirokchilarni Akademiya magistraturasi hamda oliy ta’limdan keyingi ta’lim institutida tahsil olish imkoniyatlari, ilmiy faoliyatni amalga oshirish shart-sharoitlari, mustaqil izlanuvchilikka qabul qilish tartibi va shartlari, ilm-fan va huquqni qo‘llash amaliyotidagi mavjud muammolarni bartaraf etish va uning nazariy asoslarini kuchaytirish yo‘lida hamkor tashkilotlar bilan ilmiy faoliyat yo‘nalishida olib borilayotgan ishlar, ilm-fan yo‘nalishida “O‘zbekiston–2030” stretegiyasi mazmun-mohiyati yuzasidan xabardorligini oshirdi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan chop etilgan nashrlar universitet kutubxonasiga sovg‘a qilindi.

Семинар на тему: «Перспективы развития науки и направлений научных исследований» в г.Самарканде
Правоохранительной академией Республики Узбекистан для студентов юридического факультета Самаркандского государственного университета им. Шарафа Рашидова и сотрудников органов прокуратуры организован семинар на тему: «Перспективы развития науки и направлений научных исследований».
В мероприятии приняли участие представители Правоохранительной академии, областной прокуратуры, Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Института государства и права при Академии наук Республики Узбекистан.
С докладом по вопросам осуществления научно-исследователькой работы в Академии выступил заместитель начальника Академии д.ю.н., проф. М.Мамасиддиков.
Докладчик проинформировал участниках о возможности обучения в магистратуре и институте послевузовского образования, созданных в Академии условиях для осуществления научной деятельности, порядке и условиях приема в институт самостоятельного соискательства, межведомственном сотрудничестве в сфере научной деятельности по устранению существующих проблем в науке и правоприменительной практике, а также сути и содержании стратегии “Узбекистан–2030” в сфере развития науки.
В завершение мероприятия участники получили ответы на интересующие их вопросы.
В дар университетской библиотеке передана специальная литература, изданная Правоохранительной академией.