Bosh prokuratura Akademiyasi ilmiy asoslangan xulosalar va qonunchilikni takomillashtirish hamda yagona huquqni qo'llash amaliyotini shakllantirish borasida tavsiyalarni ishlab chiqishda faol ish olib bormoqda.
2018 yil 10 oktyabrda Akademiyada jinoyatchilikning oldini olish masalalariga bag'ishlangan muhokamalar klubining birinchi uchrashuvi o'tkazildi.
Tashkil etilgan klub huquq va huquqni qo'llash amaliyotidagi eng dolzarb muammolarini muhokama qilish, yechimlarni ishlab chiqish uchun turli sohalardagi mutaxassislarni birlashtirishga mo'ljallangan.
Tadbirda Akademiya vakillari, "Mintaqaviy muloqot" xalqaro nodavlat tashkiloti eksperti G.Uedll (AQSH), shuningdek, videokonferentsiya vositalari orqali Lund Universitetining (Shvetsiya) huquq sotsiologiyasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi ekspertlari R.Urinboev va P.Olssonlar ishtirok etdilar.
Norasmiy sharoitda yig'ilish ishtirokchilari samarali tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar, faol jamoatchilik ishtiroki orqali jinoyatchilikni qisqartirish masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, bu sohada Amerika Qo'shma Shtatlari va Shvetsiya tajribasi bilan tanishdilar.
Uchrashuv qatnashchilari o'rganilayotgan sohalarda keng ko'lamli tavsiyalarni ishlab chiqish uchun bunday uchrashuvlarning muhimligini ta'kidladilar.

Первое заседание нового дискуссионного клуба Академии Генеральной прокуратуры
Академией Генеральной прокуратуры ведется активная работа в области разработки научно обоснованных выводов и рекомендаций по совершенствованию законодательства и формированию единообразной правоприменительной практики.
10 октября 2018 года в Академии было проведено первое заседание дискуссионного клуба, посвященное вопросу предупреждения преступлений.
Созданная площадка призвана объединить специалистов различных областей для обсуждения наиболее актуальных проблем права и правоприменительной практики, выработать пути их решения.
В мероприятии участвовали представители Академии, эксперт МНПО «Региональный диалог» Г.Уэдлл (США), а также посредством ВКС эксперты в области социологии права и противодействия преступности Лундского университета П.Олссон и Р.Уринбоев (Швеция).
В неформальной обстановке участники встречи обсудили вопросы снижения уровня преступности посредством применения эффективных организационно-правовых мер, активного участия общественности, ознакомились с опытом США и Швеции в данной сфере.
Участники встречи подчеркнули важность подобных встреч для выработки комплексных рекомендаций в исследуемых областях.