O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining o‘rinbosari U.U.Nigmadjanov G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmog‘i (ARIN-WCA) Kotibiyatining vazifalarini amalga oshirishi doirasida Yevropaning CARIN tarmog‘i tomonidan Gaaga shahrida (Niderlandiya) tashkil etilgan jinoiy aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmoqlarning (ARIN) kotibiyatlari va raislik qiluvchi davlatlari vakillarining uchrashuvida ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashishning asosiy tarkibi sifatida aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmoqlarning o‘rni va ahamiyatini e’tirof etishib, ushbu tarmoqlarning samaradorligini yanada oshirish, davlatlarning aktivlarni qaytarish sohasidagi aloqalarining muhimliligi, samarali hamkorlikni amalga oshirish va mavjud muammolarni birgalikda bartaraf etish maqsadida ishtirok etuvchi davlatlar doirasini kengaytirish, asosiy vazifa va yo‘nalishlarni belgilash, professional aloqalarni o‘rnatish va ularni yanada chuqurlashtirish, mazkur sohadagi yangi bilim va tajribalar bilan almashish kabi masalalarni muhokama qilishdi.
Uchrashuv doirasida ARIN-WCA nomidan, tarmoqning doimiy Kotibiyati (O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi) vakili tomonidan ARIN-WCAning faoliyati, amalga oshirilgan ishlar va istiqbolli rejalar yuzasidan prezentatsiya qilindi. Tadbir ishtirokchilarida ayniqsa ARIN-WCA tomonidan tarmoqqa a’zo davlatlarning aktivlarni qaytarish bo‘yicha qonunchiligi va amaliyotini o‘zaro o‘rganish bo‘yicha olib borayotgan tashabbusi (Peer Review) katta qiziqish uyg‘otdi. ARIN tarmoqlari vakillari ARIN-WCAning ushbu ijobiy tajribasini o‘rganish va o‘zlarida ham ushbu jarayonni qo‘llash kerakligini taklif qilishdi.

Участие во встрече представителей региональных сетей по возврату преступных активов (ARIN)
Заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан У.У.Нигмаджанов, ответственный за ведение работы Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), принял участие во встрече представителей секретариатов и председательствующих стран в региональных неформальных сетях по возврату активов (ARIN), организованной в г. Гааге (Нидерланды) Секретариатом европейской сети CARIN.
Участники мероприятия, отметив роль неформальных сетей по возвращению активов в качестве важной составляющей борьбы с организованной преступностью, обсудили вопросы повышения эффективности работы, актуальности активного взаимодействия стран в сфере возвращения активов, расширения круга государств-участников для эффективного сотрудничества и совместного решения имеющихся проблем, определения приоритетных задач и направлений, обеспечения возможности установления и углубления профессиональных контактов, необходимости обмена новыми знаниями и опытом в этой сфере.
В рамках мероприятия представителем Секретариата сети (Правоохранительная академия Республики Узбекистан) от имени ARIN-WCA проведена презентация о деятельности ARIN-WCA, проделанной работе и перспективных планах. Участниками встречи отдельно отмечена инициатива ARIN-WCA по взаимному обзору законодательства и практики стран-участниц сети по возврату активов (Peer Review). Представителями сетей ARIN предложено изучить данный опыт ARIN-WCA и применить его в своей деятельности.
По итогам встречи участники определили актуальные вопросы для включения в повестку дня будущих обсуждений, выразили готовность к активному сотрудничеству и дальнейшему развитию отношений в рамках ARIN.