O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining o‘rinbosari U.U.Nigmadjanov G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmog‘i (ARIN-WCA) Kotibiyatining vazifalarini amalga oshirishi doirasida Yevropaning CARIN tarmog‘i tomonidan Gaaga shahrida (Niderlandiya) tashkil etilgan jinoiy aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmoqlarning (ARIN) kotibiyatlari va raislik qiluvchi davlatlari vakillarining uchrashuvida ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashishning asosiy tarkibi sifatida aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmoqlarning o‘rni va ahamiyatini e’tirof etishib, ushbu tarmoqlarning samaradorligini yanada oshirish, davlatlarning aktivlarni qaytarish sohasidagi aloqalarining muhimliligi, samarali hamkorlikni amalga oshirish va mavjud muammolarni birgalikda bartaraf etish maqsadida ishtirok etuvchi davlatlar doirasini kengaytirish, asosiy vazifa va yo‘nalishlarni belgilash, professional aloqalarni o‘rnatish va ularni yanada chuqurlashtirish, mazkur sohadagi yangi bilim va tajribalar bilan almashish kabi masalalarni muhokama qilishdi.
Uchrashuv doirasida ARIN-WCA nomidan, tarmoqning doimiy Kotibiyati (O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi) vakili tomonidan ARIN-WCAning faoliyati, amalga oshirilgan ishlar va istiqbolli rejalar yuzasidan prezentatsiya qilindi. Tadbir ishtirokchilarida ayniqsa ARIN-WCA tomonidan tarmoqqa a’zo davlatlarning aktivlarni qaytarish bo‘yicha qonunchiligi va amaliyotini o‘zaro o‘rganish bo‘yicha olib borayotgan tashabbusi (Peer Review) katta qiziqish uyg‘otdi. ARIN tarmoqlari vakillari ARIN-WCAning ushbu ijobiy tajribasini o‘rganish va o‘zlarida ham ushbu jarayonni qo‘llash kerakligini taklif qilishdi.

Participation in the Meeting of Representatives of Regional Networks on Asset Recovery (ARIN)
The Deputy Head of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, U.U. Nigmadjanov, responsible for the work of the Secretariat of the Interagency Network for Asset Recovery in Western and Central Asia (ARIN-WCA), participated in the meeting of the secretariats and presiding countries of the regional informal networks on asset recovery (ARIN), organized in The Hague (Netherlands) by the Secretariat of the European Network CARIN.
Participants of the event, noting the role of informal asset recovery networks as an important component in the fight against organized crime, discussed issues of enhancing the efficiency of work, the relevance of active interaction between countries in the field of asset recovery, expanding the circle of participating states for effective cooperation and joint problem-solving, defining priority tasks and directions, ensuring the establishment and deepening of professional contacts, and the need for the exchange of new knowledge and experience in this field.
Within the framework of the event, the representative of the Secretariat of the network (Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan) on behalf of ARIN-WCA conducted a presentation about the activities of ARIN-WCA, the work done, and prospective plans. The initiative of ARIN-WCA on the mutual review of legislation and practices of the network's member countries on asset recovery (Peer Review) was separately noted by the participants. Representatives of the ARIN networks were proposed to study this experience of ARIN-WCA and apply it in their activities.
As a result of the meeting, participants identified current issues to be included in the agenda of future discussions, expressed readiness for active cooperation, and further development of relations within the framework of ARIN.