Akademiya magistraturasiga tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish haqida e’lon
Tashqi nomzodlar – “Prokurorlik faoliyati”,  “Korrupsiyaga qarshi kurashish” va “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” hamda “Prokurorlik faoliyati” sirtqi va kechki mutaxassisliklari bo‘yicha;
Akademiya magistraturasida tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun Akademiya qabul komissiyasiga joriy yilning 10 oktyabr kuniga qadar Akademiyaning info@proacademy.uz elektron pochtasiga tashqi nomzodlar ariza, ichki nomzodlar esa o‘z arizasiga bevosita rahbarining tavsiyanomasini ilova qilgan holda yuborishi mumkin ekani ma’lum qilinadi.

Announcement on Admission to the Master's Program of the Academy on a Differentiated Fee-Based Contract
Candidates who participated in the competition for the following master's specializations of the Academy are hereby informed that they can be admitted to study on the basis of a differentiated fee-based contract:
External candidates – for the specializations "Prosecutorial Activities," "Combating Corruption," and "International Human Rights Law," as well as the "Prosecutorial Activities" (part-time and evening programs);
Internal candidates – for the specialization "Prosecutorial Activities" (part-time program).
External candidates may submit an application for admission to the master's program of the Academy on a differentiated fee-based contract to the Academy's admissions commission via email at info@proacademy.uz by October 10 of this year. External candidates are required to submit their application, while internal candidates must attach a recommendation letter from their direct supervisor to their application.