“Sudlarda ma’muriy, fuqarolik va iqtisodiy ishlar ko‘rilishida shaxs huquqlarini himoya qilish” malaka oshirish kursi
Akademiyada Bosh prokuror tomonidan o‘quv jarayonini prokuratura organlarining kasbiy faoliyati bilan uzviy bog‘liqligini ta’minlashga oid belgilangan vazifalar ijrosi doirasida Ixtisoslashtirilgan prokurorlar korpusining tuman (shahar) prokurorlari va ularga tenglashtirilgan prokurorlari yordamchilari ishtirokida “Sudlarda ma’muriy, fuqarolik va iqtisodiy ishlar ko‘rilishida shaxs huquqlarini himoya qilish” mavzusida malaka oshirish kursi o‘tkazilmoqda.
Kurs dasturi doirasida shaxs huquqlari va qonuniy manfaatlarini sud orqali himoya qilish, ma’muriy sudlar hamda iqtisodiy va fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarda ishlarni ko‘rish hususiyatlari va unda prokuror ishtirokining dolzarb masalalari qamrab olingan bo‘lib, tinglovchilarning mazkur yo‘nalishlardagi nazariy bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashga qaratilgan mashg‘ulotlardan tarkib topgan.
O‘quv mashg‘ulotlari davomida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlari sharoitida amaldagi qonunchilikka kiritilayotgan yangiliklar, shaxs huquqlarini sud orqali samarali himoya qilishni ta’minlash masalalari, amaliyotda mavjud bo‘lgan muammolar va ularning yechimi bilan bog‘liq masalalar yoritiladi.
Tasdiqlangan dastur asosida o‘tkazilayotgan o‘qitishning masofaviy shaklida har o‘quv haftasining yakuni bo‘yicha tashkillashtirilishi nazarda tutilgan sinxron o‘quv mashg‘ulotlari davomida haftalik o‘zlashtirishni monitoring qilib borish bilan birga, amaldagi qonunchilik talablari hamda mavzu doirasidagi savollarga tushuntirish berib borilmoqda.
Malaka oshirish kursining yakuniy bosqichida esa tinglovchilarning masofadan o‘zlashtirgan bilim va ko‘nikmalari bevosita auditoriya mashg‘ulotlari jarayonida trening hamda o‘qitishning interfaol uslublaridan foydalangan holda, muammoli-vaziyatli holatlarni tahlil qilish va kazuslar yechimini topish vositasida mustahkamlanib, tinglovchilarning kurs dasturini o‘zlashtirish darajasi baholanadi.
Kurs avvalida tinglovchilariga sud-prokuror amaliyotidagi dolzarb masalalar taqsimlangan holda mustaqil o‘rganishlar o‘tkazish va kurs natijalari bo‘yicha laboratoriya ishi doirasida taqdimot himoyasiga tayyorlanish vazifasi qo‘yildi.
Malaka oshirish kursi o‘quv dasturining o‘tkazilish tartibi hamda amaliy topshiriqlarni bajarish qoidalari yuzasidan tinglovchilarga videokonferensaloqa vositasida tushuntirishlar berilgan bo‘lib, tinglovchilarning Akademiya bilan uzluksiz aloqada bo‘lish imkoniyatlarini ta’minlash choralari ko‘rilgan.

Курс повышения квалификации по вопросам защиты прав лица при рассмотрении дел в гражданских, административных и экономических судах
В Академии во исполнение поручений Генерального прокурора по обеспечению тесной взаимосвязи учебного процесса с профессиональной деятельностью органов прокуратуры организован курс повышения квалификации для работников Корпуса специализированных прокуроров на тему «Вопросы защиты прав лица при рассмотрении дел в гражданских, административных и экономических судах».
Учебные занятия в рамках программы учебного курса посвящены вопросам защиты прав и законных интересов лица в судебном порядке, особенностям рассмотрения дел в административном суде, а также в судах по экономическим и гражданским делам, участию прокурора.
В ходе учебных занятий будут освещены вопросы относительно вносимых в условиях судебно-правовых реформ изменений в текущее законодательство, необходимость совершенствования института пересмотра судебных решений, эффективной защиты прав лица в судебном порядке, а также имеющиеся в правоприменительной практике проблемы и пути их устранения.
Согласно утвержденной программе в период проведения дистанционного обучения предусмотрено проведение еженедельных синхронных учебных занятий как с целью осуществления мониторинга, так и с целью разъяснения положений действующего законодательства и дачи ответов на возникающие по теме вопросы.
До начала программы занятий по учебному курсу распределены слушателям для самостоятельного исследования актуальные вопросы судебно-прокурорской деятельности, результаты которых подлежат защите в рамках выполнения лабораторных работ.
В целях эффективного проведения курса путем проведения видеоконференцсвязи слушателям даны соответствующие разъяснения о порядке и правилах обучения, выполнения практических заданий, приняты меры по обеспечению постоянной связи с профессорско-преподавательским составом Академии.