Qiynoqqa qarshi kurashishga doir navbatdagi o‘quv kurslari
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligi hamkorligida Farg‘ona, Andijon va Namangan viloyatlarida “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusida o‘quv kurslari tashkil etildi.
Mazkur o‘quv tadbirlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 7 fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturi ijrosi doirasida o‘tkazildi.
O‘quv kurslari tinglovchilari viloyat prokuratura va ichki ishlar organlari xodimlaridan iborat bo‘ldi.
Akademiya mutaxassislari tinglovchilarni qiynoqqa solishga qarshi kurashish sohasidagi xalqaro standarlar bilan atroflicha tanishtirib o‘tdilar. Qiynoqlarning oldini olish faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalar mohiyati atroflicha tushuntirilib, sohada qator yangi ta’sirchan mexanizmlarni joriy etish yuzasidan muhim ma’lumotlar berildi.
Milliy qonunchilikda qiynoqqa solish, shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi hisoblangan muomala hamda jazo turlarini qo‘llashni taqiqlovchi normalar mavjudligiga e’tibor qaratildi. Bu boradagi umume’tirof etilgan prinsip va qoidalarning ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Ma’ruzalarga uyg‘un ravishda amaliy mashg‘ulotlar ham o‘tkazildi. O‘quv kurslari yakunida tinglovchilarga sertifikatlar berildi.

Further training courses on combating torture
The Law Enforcement Academy in cooperation with the National Human Rights Center of the Republic of Uzbekistan, the General Prosecutor's Office and the Ministry of Internal Affairs organized training courses on the topic "Combating torture: international practice and national experience" in Fergana, Andijan and Namangan regions.
These educational events were held as part of the implementation of the national education program in the field of human rights in the Republic of Uzbekistan, approved by the decision of the President of the Republic of Uzbekistan on February 7, 2023.
The participants of the training courses consisted of employees of the regional prosecutor's office and internal affairs bodies.
Specialists of the Academy thoroughly familiarized the audience with international standards in the field of combating torture. The nature of advanced foreign experiences on increasing the effectiveness of torture prevention activities was explained in detail, and important information was given on the introduction of a number of new effective mechanisms in the field.
Attention was drawn to the existence of norms prohibiting the use of torture, cruel, inhuman or degrading treatment and types of punishment in the national legislation. The importance of universally recognized principles and rules in this regard was emphasized.
Practical exercises were also held in harmony with the lectures. At the end of the training courses, the trainees were given certificates.