Qiynoqqa qarshi kurashishga doir navbatdagi o‘quv kurslari
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligi hamkorligida Farg‘ona, Andijon va Namangan viloyatlarida “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusida o‘quv kurslari tashkil etildi.
Mazkur o‘quv tadbirlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 7 fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturi ijrosi doirasida o‘tkazildi.
O‘quv kurslari tinglovchilari viloyat prokuratura va ichki ishlar organlari xodimlaridan iborat bo‘ldi.
Akademiya mutaxassislari tinglovchilarni qiynoqqa solishga qarshi kurashish sohasidagi xalqaro standarlar bilan atroflicha tanishtirib o‘tdilar. Qiynoqlarning oldini olish faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalar mohiyati atroflicha tushuntirilib, sohada qator yangi ta’sirchan mexanizmlarni joriy etish yuzasidan muhim ma’lumotlar berildi.
Milliy qonunchilikda qiynoqqa solish, shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi hisoblangan muomala hamda jazo turlarini qo‘llashni taqiqlovchi normalar mavjudligiga e’tibor qaratildi. Bu boradagi umume’tirof etilgan prinsip va qoidalarning ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Ma’ruzalarga uyg‘un ravishda amaliy mashg‘ulotlar ham o‘tkazildi. O‘quv kurslari yakunida tinglovchilarga sertifikatlar berildi.

Очередные учебные курсы по борьбе с пытками
Правоохранительной академией совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Генеральной прокуратурой и МВД в Ферганской, Андижанской и Наманганской области организованы учебные курсы на тему: «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт».
Учебные мероприятия организованы в рамках реализации Национальной образовательной программы в области прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года.
Слушателями курсов явились работники органов прокуратуры и внутренних дел области.
Специалисты Академии всесторонне ознакомили слушателей с актуальной информацией касательно международных стандартов в сфере борьбы с пытками и их применением в правоприменительной практике. Подробно разъяснена успешная зарубежная практика и ряд новых эффективных механизмов, способствующих повышению эффективности работы по предотвращению пыток.
Отдельное подчеркнуто наличие в национальном законодательстве норм, запрещающих применение пыток, жестокого, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и видов наказания. Подчеркнута важность общепризнанных принципов и правил в этом отношении.
Наряду с лекционными занятиями проводились практические занятия. По завершению курсов слушателям вручены сертификаты.