Huquqni muhofaza qilish akademiyasi talabalarining kasbiy va jismoniy tayyorgarligi boʼyicha bilim, koʼnikma va malakalarini shakllantirish va rivojlantirish maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi kuch tuzilmalari va huquqni muhofaza qiluvchi organlarining amaliyotchi xodim va harbiy xizmatchi mutaxassislari bilan hamkorlikda mashgʼulotlar tashkilashtirish masalalariga alohida eʼtibor berilmoqda.
Xususan, Milliy gvardiyaning Toshkent mintaqaviy oʼquv markazi harbiy xizmatchisi podpolkovnik Umurzakov Ilxom Islomovich ishtirokida 1-bosqich talabalari bilan “Harbiy va jismoniy tayyorgarlik” moduli doirasida “Otish tayyorgarligi” fani boʼyicha amaliy master-klass mashgʼulotlari oʼtkazildi.
Mashgʼulotlar mobaynida talabalar “Oʼqotar qurollardan otish qoidalari” mavzusi doirasida oʼq otishning vazifasi, uning bajarish ketma-ketligi, oʼq uzishning mohiyati, usullari va turlari, har qanday ogʼir sharoitlarda hamda harakatlanuvchi nishonlarga qarata oʼq otish qoidalari boʼyicha bilim va amaliy koʼnikmalarga ega boʼlishdilar.
Mutaxasis tomonidan talabalarga otish asoslari va qoidalari hamda shular kabi boshqa ularni qiziqtirgan savollar bafurja tushuntirib berildi.

Дан старт совместным практическим мастер-класс занятиям
В целях формирования и развития у студентов Правоохранительной академии знаний, умений и навыков по профессиональной и физической подготовке особое внимание уделяется вопросам организации совместно со специалистами практиками сотрудниками и военнослужащими силовых структур и правоохранительных органов Республики Узбекистан.
В частности, с участием военнослужащего Ташкентского регионального учебного центра Национальной гвардии подполковника Умурзакова Илхома Исломовича в рамках модуля «Военная и физическая подготовка» по предмету «Огневая подготовка» для 1-курса проведены практические мастер-класс занятия.
В ходе занятий студенты в рамках темы: «Правила стрельбы из огнестрельного оружия» получили знания о задачах стрельбы, ее сущности и последовательности выполнения, характере, способах и видах стрельбы, определении исходных данных при стрельбе в нормальных условиях, а также практические навыки по правилам ведения огня в различных тяжелых условиях, стрельбе по движущимся целям.
В целом, специалист всесторонне разъяснил студентам основы и правила стрельбы, а также ответил на другие интересующие вопросы в рамках данной темы.