“Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” mavzusida sayyor tadbirlar turkumi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi o‘ttiz ikki yilligini nishonlash doirasida Asosiy qonunimizda belgilangan xalq hokimiyatchiligi, inson qadri, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik kabi ezgu g‘oyalar mohiyatini keng targ‘ib qilish maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylarda “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar turkumi tashkil etib kelindi.
Xususan, joriy hafta davomida Akademiya professor-o‘qituvchilari tomonidan Toshkent Xalqaro universitetida, Toshkent davlat yuridik universitetida, IIV akademiyasida, Toshkent tibbiyot akademiyasida, IIV 1-sonli Toshkent akademik litseyida “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” mavzusida tadbirlar o‘tkazildi.
Mazkur uchrashuvlar jarayonida ishtirokchilarga yangilangan Konstitutsiyamiz mazmun-mohiyati va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishlari doirasida belgilangan tub islohotlar, hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, inson huquqlari va qonuniy manfaatlarinining ishonchli himoyasini ta’minlashda yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning o‘rni va roli haqida atroflicha ma’lumotlar berildi.

Organizing a Series of Outreach Events on the Theme: “The Constitution – A Guarantee of a Free and Prosperous Life!”
In anticipation of the 32nd anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the Law Enforcement Academy is organizing a series of educational and spiritual outreach events centered on the theme “The Constitution – A Guarantee of a Free and Prosperous Life!”. These events aim to explain the noble ideas enshrined in our Fundamental Law, including the principles of popular sovereignty, human dignity and honor, freedom and equality, social justice, and unity.
This week, the Academy’s faculty held events on the theme “The Constitution – A Guarantee of a Free and Prosperous Life!” at the Tashkent International University, the Ministry of Internal Affairs Academy, Tashkent Medical Academy, Tashkent State University of Law, and Tashkent Academic Lyceum of the Ministry of Internal Affairs No. 1.
During these meetings, participants were provided with insights into the essence and content of the updated Constitution, as well as the fundamental reforms planned within the priority areas of the “Uzbekistan – 2030” Strategy. The events highlighted the broad-based reforms being implemented across various spheres of life and the role of the newly revised Constitution in ensuring reliable protection of citizens' legal rights and interests.