“Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” mavzusida sayyor tadbirlar turkumi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi o‘ttiz ikki yilligini nishonlash doirasida Asosiy qonunimizda belgilangan xalq hokimiyatchiligi, inson qadri, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik kabi ezgu g‘oyalar mohiyatini keng targ‘ib qilish maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylarda “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar turkumi tashkil etib kelindi.
Xususan, joriy hafta davomida Akademiya professor-o‘qituvchilari tomonidan Toshkent Xalqaro universitetida, Toshkent davlat yuridik universitetida, IIV akademiyasida, Toshkent tibbiyot akademiyasida, IIV 1-sonli Toshkent akademik litseyida “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” mavzusida tadbirlar o‘tkazildi.
Mazkur uchrashuvlar jarayonida ishtirokchilarga yangilangan Konstitutsiyamiz mazmun-mohiyati va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishlari doirasida belgilangan tub islohotlar, hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, inson huquqlari va qonuniy manfaatlarinining ishonchli himoyasini ta’minlashda yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning o‘rni va roli haqida atroflicha ma’lumotlar berildi.

Проведение цикла выездных мероприятий на тему: «Конституция – гарант свободной и процветающей жизни!»
В преддверии празднования тридцать второй годовщины Конституции Республики Узбекистан, в целях разъяснения утвержденных в нашем Основном законе благородных идей народовластия, чести и достоинства человека, свободы и равенства, социальной справедливости и единства Правоохранительной академией организуется на местах цикл духовно-просветительских мероприятий, воплотивших в себе главную идею «Конституция – гарант свободной и процветающей жизни!».
В частности, в течение текущей недели профессорско-преподавательским составом Академии проведены мероприятия на тему: «Конституция – гарант свободной и процветающей жизни!» в Ташкентском международном университете, Академии МВД, Ташкентской медицинской академии, Ташкентском государственном юридическом университете, Ташкентском академическом лицее МВД № 1.
В ходе встреч участникам разъяснены суть и содержание обновленной Конституции, коренные реформы, намеченные в рамках основных приоритетных направлений Стратегии «Узбекистан – 2030», широкомасштабные реформы, осуществляемые в различных сферах жизни, место и роль Конституции в новой редакции в обеспечении надежной защиты права законных интересов граждан.