O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi ishtirokidagi Konstitutsiya kuni bayramiga bag‘ishlangan turkum tadbirlar sarhisobi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Konstitutsiya kuniga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Ushbu bayram tadbirida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi M.E.Abdusalomov va sudyasi A.E.Raxmanov, prokuratura faxriylari, Akademiya rahbariyati, xodimlari va talabalari ishtirok etdilar.
Mazkur tadbir Akademiyada Konstitutsiya oyligida o‘tkazilgan turkum tadbirlarning yakuniy qismi bo‘ldi.
Akademiyaning talabalari va tinglovchilari ishtirokida “Konstitutsiya bilimdoni” tanlovi, ommaviy diktant, ilmiy maqolalar tanlovi, Konstitutsiya normalari aks ettirilgan videoroliklar, ijodiy ishlar va infografika tanlovlari o‘tkazildi.
Konstitutsiyaviy sud raisi M.E.Abdusalomov tomonidan tanlov va nominatsiya g‘oliblari darajali diplom va sovg‘alar bilan taqdirlandilar.
Tadbir doirasida Konstitutsiyaviy sud bilan hamkorlikda Akademiyada tashkil etilgan Konstitutsiya xonasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek “Huquqni muhofaza qilish akademiyasi axborotnomasi” ilmiy-amaliy jurnalining Konstitutsiyaga oid maxsus soni hamda Akademiyada tayyorlangan Konstitutsiyaviy huquq darsligi taqdimoti qilindi.
Tadbir yakunida Konstitutsiyaviy sud va Akademiya o‘rtasida hamkorlik davom ettirilishi kelishib olindi.

Итоги мероприятий, посвященных празднованию Дня Конституции, с участием председателя Конституционного суда Республики Узбекистан
В Правоохранительной академии прошло торжественное мероприятие, посвященное дню Конституции.
В нем приняли участие председатель Конституционного суда Республики Узбекистан М.Э.Абдусаломов, судья А.Э.Рахманов, ветераны прокуратуры, руководство, сотрудники и студенты Академии. Данное событие стало финальной частью серии мероприятий, проведенных в Академии в рамках месяца Конституции.
Среди студентов и слушателей Академии были организованы конкурс «Знаток Конституции», диктант, конкурс научных статей, а также конкурсы видеороликов, творческих работ и инфографики, отражающих суть и содержание норм Конституции.
Победители конкурса и номинаций награждены дипломами и подарками лично председателем Конституционного суда М.Э.Абдусаломовым.
В рамках мероприятия состоялось открытие зала Конституции Академии, созданной в сотрудничестве с Конституционным судом.
Также была проведена презентация специального выпуска научно-практического журнала «Вестник Правоохранительной Академии», посвященного Конституции и учебника по Конституционному праву, подготовленного Академией.
В завершении мероприятия достигнуто соглашение о продолжении сотрудничества между Конституционным судом и Академией.