O'zbekiston Respublikasi jinoyat qonunchiligini takomillashtirish bo'yicha ishchi guruhning navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi
2018 yil 2 noyabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasida xalqaro ekspertlar ishtirokida O'zbekiston Respublikasi jinoyat qonunchiligini takomillashtirish bo'yicha ishchi guruhning navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Yig'ilishda Konstitutsiyaviy sud, Oliy Majlis sud-huquq masalalari bo'yicha Qo'mitasi, Interpol milliy markaziy byurosi, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti, IIV, TDYU va Advokatlar palatasidan vakillar, shuningdek, xalqaro ekspert Goran Klimenchich (Sloveniya) ishtirok etdilar.
O'tkazilgan munozaralar doirasida ishtirokchilikda sodir etilgan jinoyatlar uchun javobgarlik, bir qancha jinoyat sodir etish kabi qilmishlarni tasniflash, qilmishning jinoiyligini istisno qiladigan holatlar masalalari muhokama qilindi. Milliy va xorijiy davlatlar jinoyat qonunchiligi tahliliga asoslangan milliy va xalqaro tajribadan amaliy misollar keltirildi.

Проведено очередное заседание рабочей группы по совершенствованию уголовного законодательства Республики Узбекистан
2 ноября 2018 года в Академии Генеральной прокуратуры с участием международных экспертов проведено очередное заседание рабочей группы по совершенствованию уголовного законодательства Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие представители Конституционного суда, Комитета Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам, Национального центрального бюро Интерпола, Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, МВД, ТГЮУ и Палаты адвокатов, а также международный эксперт Горан Клименчич (Словения).
В рамках дискуссии были обсуждены вопросы ответственности за соучастие в преступлении, квалификации деяний при множественности преступлений, обстоятельств, исключающих преступность деяний. Приведены практические примеры из национальной и международной практики на основе правового анализа отечественного и зарубежного уголовного законодательства.