Joriy yilning 9 noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida huquq sotsiologiyasi mutaxassisi – Tallin Universiteti Huquq maktabi katta ilmiy xodimi Abel Polese ishtirokida jinoyatchilikka qarshi kurashishning sotsiologik jihatlariga bag'ishlangan seminar bo'lib o'tdi.
Mazkur tadbir “Buyuk kelajak” Xalqaro nodavlat notijorat tashkiloti ko'magida Akademiyaning xorijiy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 31 oktyabrdagi PF-5566-son Qaroriga muvofiq Akademiya tuzilmasida tashkil etilgan Jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish markazi imkoniyatlarini mustahkamlashga qaratilgan ishlar doirasida tashkil etildi.
Seminarda Akademiya professor-o'qituvchilari hamda jinoyatchilikning oldini olish va profilaktika qilish sohasida faoliyat ko'rsatuvchi mutaxassislar ishtirok etishdi.
Tadbir ishtirokchilari jinoyatchilikka qarshi kurashish va uning oldini olish bo'yicha samarali choralarni qo'llashda sotsiologik omilning muhimligini alohida ta'kidladilar.

Семинар на тему: "Социологические аспекты борьбы с преступностью"
9 ноября текущего года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялся семинар с участием эксперта социологии права – старшим научным сотрудником Школы права Таллинского Университета Абелем Полесе, в ходе которого обсуждались социологические аспекты борьбы с преступностью.
Мероприятие организовано при содействии МННО “Буюк келажак” в рамках работ по дальнейшему развитию сотрудничества Академии с зарубежными образовательными учреждениями, а также укреплению потенциала Центра системного анализа и исследования причин совершения преступлений, созданного в структуре Академии в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-5566 от 31 октября 2018 г.
В семинаре приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии и эксперты в сфере предупреждения и профилактики преступности.
Участники семинара отметили важность социологического фактора в борьбе с преступностью и применении эффективных мер по её предупреждению.