“Tezkor-qidiruv faoliyati va jinoyat protsessida shaxsning huquq va erkinliklarini ta’minlashning dolzarb masalalari” ilmiy-amaliy konferensiyasi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Tezkor-qidiruv faoliyati va jinoyat protsessida shaxsning huquq va erkinliklarini ta’minlashning dolzarb masalalari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi tashkil etildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad – huquqni muhofaza qilish sohasida dolzarb bo‘lgan masalalarni ilmiy va amaliy nuqtayi nazardan muhokama qilish, ularni tahlil etish va yechimlar ishlab chiqishdan iborat.
Konferensiya ishida huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari, olimlar, ekspertlar va ilmiy jamoatchilik vakillari bir platformada uchrashib, bilim va tajriba almashdilar, bu esa ushbu tadbirning ilmiy-tadqiqot va amaliy sohalarni uyg‘unlashtirish borasidagi ahamiyatini belgilab beradi.
Tadbir ishtirokchilari mazkur konferensiya nafaqat ilmiy jamoatchilik, balki huquqni muhofaza qilish organlari va davlat idoralari faoliyati uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, soha faoliyatini yanada takomillashtirishga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Konferensiya doirasida shaxs huquqlarini himoya qilish va huquqiy tizimni takomillashtirish bo‘yicha yangi g‘oyalar, ilmiy yechimlar hamda amaliy yondashuvlarga oid ma’ruzalar tinglandi.

Научно-практическая конференция «Актуальные вопросы обеспечения прав и свобод личности в уголовном процессе и оперативно-розыскной деятельности»
В Правоохранительной академии организована республиканская научно-практическая конференция на тему: «Актуальные вопросы обеспечения прав и свобод личности в уголовном процессе и оперативно-розыскной деятельности».
Мероприятие нацелено на обсуждение с научной и практической точки зрения актуальных вопросов правоохранительной сферы, анализ проблем и выработку по ним решений.
В ходе конференции сотрудники правоохранительных органов, ученые, эксперты и представители научного сообщества встретились на одной площадке и обменялись знаниями и опытом по вопросам повестки дня, что определяет практическую значимость данного мероприятия.
Участники мероприятия отметили, что данная конференция важна не только для научного сообщества, но и для деятельности правоохранительных органов, и служит дальнейшему совершенствованию деятельности сферы.
В ходе конференции заслушаны доклады касательно инновационных идей, научных решений и практических подходов защиты прав личности и совершенствования правовой системы.
Подобный формат мероприятия способствует полноценной реализации теоретических подходов, повышению эффективности борьбы с преступностью.