Byudjet daromadlari bazasini kengaytirish va qo'shimcha zaxiralarni aniqlash masalalariga bag'ishlangan maxsus kurslar o'tkazildi
Bosh prokuratura Akademiyasida joriy yilning 6-15 noyabr kunlari davlat soliq xizmati organlari xodimlarining byudjet daromadlari bazasini kengaytirish va qo'shimcha zaxiralarni aniqlash borasidagi ko'nikmalarini shakllantirish bo'yicha maxsus kurslar o'tkazildi. Tadbirda Toshkent shahri tumanlari davlat soliq inspektsiyalarining 958 nafar xodimlari ishtirok etdi. Kurslar ikki kunlik kechki ta'lim shaklida o'tkazildi.
O'quv jarayonida O'zbekiston Respublikasining soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasidan kelib chiqadigan vazifalar, soliq siyosatida nazarda tutilayotgan o'zgarishlar, shu jumladan umumbelgilangan soliq tizimiga o'tkazishni tartibga solish masalalariga atroflicha to'xtalib o'tildi.
O'quv kurslari davomida soliq ma'muriyatchiligi va nazoratida korrupsiya omillarining oldini olish va ularga barham berish, soliq to'lovchilarni to'liq pasportlashtirish, ishchilar soni va ish haqini legallashtirish yuzasidan tizimli ishlarni amalga oshirish bo'yicha tegishli tavsiya va ko'rsatmalar berildi.Ishtirokchilar o'zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar.

Проведены специальные курсы, посвященные вопросам увеличения доходной части бюджета и выявления дополнительных резервов
В Академии Генеральной прокуратуры 6-15 ноября текущего года проведены специальные курсы, по формированию у сотрудников государственных налоговых служб навыков по увеличению доходной части бюджета и выявления дополнительных резервов. В мероприятии приняли участие 958 сотрудников районных государственных налоговых инспекций города Ташкента. Курсы  проведены в форме двухдневного вечернего обучения.
В ходе занятий подробно рассмотрены задачи вытекающие из концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан, изменений в налоговой политике, в том числе вопросы упорядочения перехода к общеустановленной системе налогообложения.
В ходе учебных курсов также даны соответствующие рекомендации и указания по предотвращению и устранению коррупционных факторов при налоговом администрировании и контроле, всеобщей паспортизации налогоплательщиков, осуществлению системной работы по легализации количества работников и заработной платы.