“Terrorizm va ekstremizmga oid jinoyatlarni tergov va kvalifikatsiya qilish masalalari” mavzusida malaka oshirish kursi boshlandi
Huquqni muhofaza qilish Akademiyasida Davlat xavfsizligi xizmati tergovchilari uchun “Terrorizm va ekstremizmga oid jinoyatlarni tergov va kvalifikatsiya qilish masalalari” mavzusida malaka oshirish kursi tashkil etildi.
O‘quv kursi mashg‘ulotlari davomida Terrorizm va ekstremizmga oid jinoyatlar yuzasidan o‘tkaziladigan tergov harakatlari, tergov jarayonida raqamli qurilmalarda saqlanayotgan ma’lumotlarni to‘g‘ri rasmiylashtirib olish, internet ijtimoiy tarmoqlarida o‘chirilgan ma’lumotlarni qayta tiklash, shaxsni identifikatsiya qilishda qo‘llaniladigan zamonaviy kriminalistik texnik vositalardan foydalanish mavzularida zarur bilimlar beriladi.
Shuningdek, o‘qitish davomida Akademiya professor-o‘qituvchilari tomonidan berilgan nazariy bilimlarni boyitish maqsadida bir qator tashkilot va muassasalarda sayyor o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazish orqali amaliy ko‘nikmalarini shakllantirish rejalashtirilgan.

An advanced training course titled “Issues of investigation and qualification of crimes related to terrorism and extremism” has been launched
The Law Enforcement Academy has initiated an advanced training course for investigators of the State Security Service on the topic: “Issues of investigation and qualification of crimes related to terrorism and extremism”.
As part of the course curriculum, participants will gain essential knowledge on conducting investigative actions related to crimes in the areas of terrorism and extremism, proper documentation of data stored on digital devices, recovery of deleted information from social networks, and the use of modern forensic technologies applied in personal identification.
Additionally, to deepen the theoretical knowledge provided by the Academy's faculty, field training sessions are planned in various organizations and institutions to develop practical skills.