Oliy Majlis Qonunchilik palatasi faoliyati bilan yaqindan tanishish, qonun ijodkorligi jarayonlari haqida chuqur bilimga ega boʻlish maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi magistraturasi tinglovchilari parlamentning quyi palatasiga tashrifni amalga oshirishdi.
Tadbir mobaynida tinglovchilar qonun hujjatlarini tayyorlash, muhokama qilish va qabul qilishning asosiy bosqichlari bilan alohida tanishish imkoniyatiga ega boʻlishdi. Shuningdek, Qonunchilik palatasi a'zolari tomonidan tinglovchilar palataning tuzilishi, vazifalari va vakolatlari haqida ma'ruzalar tashkil etilib, parlamentning qonun ustuvorligi va huquq-tartibotni ta'minlashdagi roli toʻgʻrisida batafsil ma'lumotlar berishdi.
Tinglovchilar qonunchilik jarayonining amaliy jihatlari, qonunlar ijrosini monitoring qilish mexanizmlari va Qonunchilik palatasining boshqa davlat organlari bilan oʻzaro hamkorligi yuzasidan savollar bilan berish orqali tadbirda faol ishtirok etishdi. Shu bilan birgalikda parlament binosi boʻylab ekskursiya ham tashkil etilib, unda ishtirokchilar amalda deputatlar, qoʻmitalar va palata xodimlarining ish faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga eg boʻlishdi.
Mazkur tadbir davomida olingan bilimlar boʻlajak mutaxassislar oʻrtasida qonunchilik jarayoni toʻgʻrisidagi chuqur bilim va tushunchalarni shakllantirishga yordam beradi hamda ularda huquqiy normalarni tahlil qilish koʻnikmalarini yanada mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

Academy Master's Degree Students Visit the Legislative Chamber of the Oliy Majlis
In order to gain in-depth knowledge about legislative processes and familiarize themselves closely with the activities of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the master's degree students of the Law Enforcement Academy visited the lower house of Parliament.
During the event, the students had the opportunity to learn about the main stages of drafting, discussing, and adopting legislative acts. Additionally, members of the Legislative Chamber organized lectures for the students, explaining the structure, functions, and powers of the chamber, while providing detailed information about the role of Parliament in ensuring the rule of law and maintaining legal order.
The students actively participated in the event by asking questions about the practical aspects of the legislative process, mechanisms for monitoring the implementation of laws, and the interaction of the Legislative Chamber with other state bodies. Alongside this, a guided tour of the Parliament building was arranged, allowing the participants to closely observe the work activities of deputies, committees, and chamber staff.
The knowledge gained during this event will help future specialists develop a deeper understanding of the legislative process and play a significant role in strengthening their skills in analyzing legal norms.