ЕU-AСТ dasturi mintaqaviy koordinatori bilan uchrashuv
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2025-yil 24-fevral kuni ЕU-AСТ dasturi (Yevropa Ittifoqining uyushgan jinoyatchilik va terrorizmga qarshi kurash harakati) Markaziy Osiyodagi mintaqaviy koordinatori Kaspars Valpeteris bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Dastur Yevropa Ittifoqi moliyaviy ko‘magida a’zo davlatlar konsorsiumi tomonidan amalga oshirilayotgan bo‘lib, u hamkor davlatlarga uyushgan jinoyatchilik va terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha ko‘mak ko‘rsatish shuningdek, transregional va mintaqaviy hamkorlik mexanizmlarini yaxshilashga qaratilgan.
Uchrashuvda o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish va yanada kengaytirish, mintaqaviy va ikki tomonlama loyihalarni amalga oshirish, uyushgan jinoyatchilik va terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha salohiyatni oshirishga qaratilgan tashabbuslar muhokama qilindi.

Встреча с региональным координатором программы EU-ACT
24 февраля 2025 года в Академии состоялась встреча с региональным координатором программы EU-ACT (Действия Европейского Союза по борьбе с организованной преступностью и терроризмом) в Центральной Азии, г-ном Каспарсом Вальпетерисом.
Программа реализуется консорциумом государств-членов Европейского Союза при финансовой поддержке ЕС и направлена на содействие странам-партнерам в Центральной Азии в борьбе с организованной преступностью и терроризмом, а также на улучшение механизмов трансрегионального и регионального сотрудничества.
На встрече обсуждались вопросы развития и расширения взаимного сотрудничества, реализации региональных и двусторонних проектов, а также инициативы, направленные на укрепление потенциала в борьбе с организованной преступностью и терроризмом.