Joriy yilning 19 noyabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasida Yaponiya Adliya vazirligi mas'ul xodimlari Ito Xiroyuki, Vatanabe Yoshikata hamda Nagoya Universitetining O'zbekistondagi vakolatxonasi vakillari ishtirokida amaliy uchrashuv va Yaponiyada huquqbuzarliklar profilaktikasining asosiy vazifalari, prokuratura organlari xodimlarini tayyorlash amaliyoti bo'yicha seminar-trening o'tkazildi.
Amaliy uchrashuv va seminar-trening Yaponiya davlatining tegishli muassasalari bilan hamkorlikda prokuratura organlari xodimlarini tayyorlashni yanada rivojlantirish hamda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 31 oktyabrdagi “Jinoiy-huquqiy statistika tizimini tubdan takomillashtirish va jinoyatlarni tizimli tahlil qilish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PF-5566-sonli Farmoniga asosan jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish bo'yicha Akademiya oldiga qo'yilgan yangi vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida tashkillashtirildi.
Chet ellik mutaxassislar Akademiya mas'ul xodimlari, professor-o'qituvchilari va tinglovchilariga Yaponiyada sud-huquq tizimi va prokuratura faoliyati, kadrlar tayyorlash masalalari, jinoyatlarni oldini olish va unga qarshi kurashish mexanizmlari, jinoiy-huquqiy statistikani yuritish va jinoyatlarni tahlil qilish jarayoni, huquqbuzarliklar profilaktikasi yuzasidan batafsil ma'lumot berishib, o'z tajribalari bilan almashishdi.
Yaponiya delegatsiyasi vakillari muhokama qilingan masalalar bo'yicha kelgusida Akademiya bilan tajriba almashish va hamkorlikni yo'lga qo'yishga tayyor ekanliklarini bildirib o'tishdi.

Основные задачи профилактики правонарушений в Японии и опыт подготовки кадров органов прокуратуры
19 ноября текущего года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан проведена рабочая встреча и семинар-тренинг с участием представителей Министерства юстиции Японии Ито Хироюки и Ватанабэ Йошиката, а также Представительства Университета Нагоя в Узбекистане, в ходе которых обсуждались вопросы относительно основных задач профилактики правонарушений в Японии и опыта подготовки кадров органов прокуратуры.
Мероприятия организованы в целях развития сотрудничества с соответствующими учреждениями Японии в сфере подготовки кадров органов прокуратуры и исполнения поставленных новых задач перед Академией в области системного анализа и исследований причин совершения преступлений в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 31.10.2018 г. № УП–5566 «О мерах по коренному совершенствованию системы уголовно-правовой статистики и повышению эффективности системного анализа преступлений».
Профессорско-преподавательский состав, ответственные сотрудники Академии и слушатели получили от японских специалистов подробную информацию о судебно-правовой системе и прокурорской деятельности, подготовке кадров органов прокуратуры, механизме предупреждения и борьбы с преступностью, ведении уголовно-правовой статистики и анализа преступлений, профилактики преступности в Японии.
Стороны выразили готовность развивать сотрудничество и обмениваться опытом по вышеуказанным вопросам.