“Kutubxonalar va raqamli transformatsiya: yangi davrda axborot xizmati” mavzusida seminar o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Kutubxonalar va raqamli transformatsiya: Yangi davrda axborot xizmati” mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, "E-LINE PRESS" mas’uliyati cheklangan jamiyati vakillari, Akademiya professor-o‘qituvchilari mustaqil izlanuvchilar hamda tayanch doktorantlar ishtirok etdi.
Seminar doirasida zamonaviy kutubxonalarda texnik ta’minot talablari va yechimlari, sun’iy intellekt texnologiyalarining rivojlanishi, kutubxona tizimlarida foydalanuvchiga yo‘naltirilgan xizmatlarni yaratish vazifalari kabi dolzarb mavzular muhokama qilindi. Tadbir ishtirokchilari sohadagi muammolar va ularni hal etish yo‘llari yuzasidan fikr almashib, ilg‘or tajribalar bilan o‘rtoqlashdilar.

Проведение семинара на тему: «Библиотеки и цифровая трансформация: информационные услуги в новую эпоху»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялся научно-практический семинар на тему: «Библиотеки и цифровая трансформация: Информационные услуги в новую эпоху».
В мероприятии приняли участие представители Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий, общества с ограниченной ответственностью «E-LINE PRESS», а также профессорско-преподавательский состав самостоятельные соискатели и докторанты Академии.
В рамках семинара обсуждены такие актуальные вопросы, как технические требования и решения для современных библиотек, развитие искусственного интеллекта в библиотечных системах, создание ориентированных на пользователя услуг в библиотечной сфере. Участники мероприятия обменялись мнениями по актуальным вопросам, связанным с цифровой трансформацией библиотек, и поделились передовым опытом.