Jinoyatchilik sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish bo'yicha Shayxontohur tumani ekspert-tahlil guruhining birinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi
Joriy yilning 21 noyabr kuni Shayxontohur tuman prokuraturasida tumanda jinoyatchilik sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish ekspert-tahlil guruhining birinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Tuman prokurori rahbarligidagi guruh yig'ilishi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 31 oktyabrdagi “Jinoiy-huquqiy statistika tizimini tubdan takomillashtirish va jinoyatlarni tizimli tahlil qilish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PF-5566-sonli Farmoniga asosan jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish bo'yicha prokuratura organlari oldiga qo'yilgan yangi vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida tashkillashtirildi.
Yig'ilishda jamoatchilik asosida faoliyat yuritadigan tuman ekspert-tahlil guruhi tarkibidagi prokuratura, ichki ishlar, soliq, sog'liqni saqlash, bandlik va mehnat munosabatlari, ta'lim organlari, xotin-qizlar qo'mitasi, o'zini-o'zi boshqarish organlari, “Nuroniy” jamg'armasi, Yoshlar ittifoqi vakillari hamda taklif qilingan Bosh prokuratura Akademiyasi, Ichki ishlar organlarida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi va Toshkent shahar prokuraturasi xodimlari ishtirok etdi.
Yig'ilish ishtirokchilari tumandagi jinoyatchilik holatini muhokama qilib, jinoyatlarni oldini olish va unga qarshi kurashish mexanizmlari, jinoiy-huquqiy statistikani yuritish va jinoyatlarni tahlil qilish jarayoni, huquqbuzarliklar profilaktikasi yuzasidan batafsil ma'lumot olishdi.
Bundan tashqari, ekspert-tahlil guruhining jinoyatlarni sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish faoliyatini samarali olib borishini ta'minlash maqsadida aniq chora-tadbirlar va vazifalar belgilab olindi.

Проведено первое заседание экспертно-аналитической группы по системному анализу причин совершения преступлений Шайхантахурского района
21 ноября текущего года в прокуратуре Шайхантахурского района проведено первое заседание экспертно-аналитической группы по системному анализу причин совершения преступлений в районе.
Заседание группы под руководством прокурора района организовано во исполнение поставленных задач перед органами прокуратуры в области системного анализа и исследований причин совершения преступлений, предусмотренных Указом Президента Республики Узбекистан от 31.10.2018 г. № УП–5566 «О мерах по коренному совершенствованию системы уголовно-правовой статистики и повышению эффективности системного анализа преступлений».
В заседании участвовали представители органов прокуратуры, внутренних дел, здравоохранения, занятости и трудовых отношений, образования, а также налоговых органов, комитета женщин, органов самоуправления граждан, Фонда «Нуроний» и Союза молодежи, входящие в состав экспертно-аналитической группы, осуществляющей деятельность на общественных началах.
Также, в заседании приняли участие сотрудники Академии, Управления по надзору за исполнением законодательства в органах внутренних дел Генеральной прокуратуры и прокуратуры города Ташкента.
Участники заседания обсудили текущее состояние дел по предупреждению преступности в районе, получили подробную информацию о механизмах борьбы с преступностью, профилактики правонарушений и ведения уголовно-правовой статистики.
Кроме того, определены конкретные мероприятия и задачи, направленные на осуществление эффективной деятельности экспертно-аналитической группы по системному анализу и изучению причин совершения преступлений.