Inson huquqlari va xalqaro huquq masalalari bo‘yicha o‘quv jarayonini uslubiy ta’minlash maqsadida huquqshunoslik tarixida ilk marotaba “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” nomli izohli lug‘at nashr etildi.
Ushbu izohli lug‘at inson huquqlariga oid xalqaro huquqning eng muhim tushunchalari, prinsiplari, normalari, institutlari va konsepsiyalarining mazmun-mohiyatini qisqacha bayon qilgan atamalardan iborat.
Izohli lug‘atning materiallari shartnomaviy-huquqiy aktlar, xalqaro tashkilotlar va zamonaviy amaliyot hujjatlariga asoslangan bo‘lib, nafaqat maxsus atamalar, balki huquqni qo‘llash amaliyoti va yuridik fanning boshqa sohalarida ham keng qo‘llaniladigan so‘zlarni qamrab olgan.
Mazkur nashrning o‘ziga xosligi shundaki, unda yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda uchraydigan bir qator tushunchalarga ham keng izoh berilgan bo‘lib, foydali manbalar haqidagi ma’lumotlar QR kod shaklida ilova qilingan.
1 300 dan ortiq yuridik atamalarni o‘zida jamlagan izohli lug‘at oliy yuridik ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilari, tadqiqotchilari, talabalari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari, sudyalar, advokatlar, shuningdek inson huquqlari hamda xalqaro huquqiy munosabatlar muammolariga qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun mo‘ljallangan.
Nashr uchun mas’ul muharrir akademik A.X. Saidov rahbarligida tayyorlangan ushbu izohli lug‘at O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi va Namangan davlat universitetining professor-o‘qituvchilarining qo‘shma ilmiy-tadqiqot doirasidagi hamkorlikning mahsuli hisoblanadi.

For the first time, an explanatory dictionary has been published: “International human rights law”
For the purpose of methodological support in the educational process on human rights and international law, an explanatory dictionary, “International human rights law” has been published for the first time in the history of jurisprudence.
This explanatory dictionary contains terms that define key concepts, principles, norms, institutions, and theories of international law in the field of human rights.
The dictionary’s materials are based on treaty law instruments, documents of international organizations, and contemporary practice. It covers not only specialized terms but also words widely used in law enforcement practice and other branches of legal science.
A distinctive feature of this edition is that it provides detailed explanations of several concepts found in the new version of the Constitution and includes references to useful sources in the form of QR codes.
The explanatory dictionary, containing over 1,300 legal terms, is intended for educators, researchers, students of higher legal education institutions and research institutes, law enforcement officers, judges, lawyers, as well as a broad audience interested in human rights and international legal relations.
This dictionary was prepared under the guidance of the responsible editor, Academician A.Kh. Saidov, and is the result of joint scientific research cooperation between the faculty of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, the National Center for human rights of the Republic of Uzbekistan, and Namangan State University.