Inson huquqlari va xalqaro huquq masalalari bo‘yicha o‘quv jarayonini uslubiy ta’minlash maqsadida huquqshunoslik tarixida ilk marotaba “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” nomli izohli lug‘at nashr etildi.
Ushbu izohli lug‘at inson huquqlariga oid xalqaro huquqning eng muhim tushunchalari, prinsiplari, normalari, institutlari va konsepsiyalarining mazmun-mohiyatini qisqacha bayon qilgan atamalardan iborat.
Izohli lug‘atning materiallari shartnomaviy-huquqiy aktlar, xalqaro tashkilotlar va zamonaviy amaliyot hujjatlariga asoslangan bo‘lib, nafaqat maxsus atamalar, balki huquqni qo‘llash amaliyoti va yuridik fanning boshqa sohalarida ham keng qo‘llaniladigan so‘zlarni qamrab olgan.
Mazkur nashrning o‘ziga xosligi shundaki, unda yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda uchraydigan bir qator tushunchalarga ham keng izoh berilgan bo‘lib, foydali manbalar haqidagi ma’lumotlar QR kod shaklida ilova qilingan.
1 300 dan ortiq yuridik atamalarni o‘zida jamlagan izohli lug‘at oliy yuridik ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilari, tadqiqotchilari, talabalari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari, sudyalar, advokatlar, shuningdek inson huquqlari hamda xalqaro huquqiy munosabatlar muammolariga qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun mo‘ljallangan.
Nashr uchun mas’ul muharrir akademik A.X. Saidov rahbarligida tayyorlangan ushbu izohli lug‘at O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi va Namangan davlat universitetining professor-o‘qituvchilarining qo‘shma ilmiy-tadqiqot doirasidagi hamkorlikning mahsuli hisoblanadi.

Впервые издан толковый словарь: «Международное право прав человека»
В целях методического обеспечения учебного процесса по вопросам прав человека и международного права впервые в истории юриспруденции издан толковый словарь «Международное право прав человека».
Данный толковый словарь содержит термины, раскрывающие суть важнейших понятий, принципов, норм, институтов и концепций международного права в сфере прав человека.
Материалы словаря основаны на договорно-правовых актах, документах международных организаций и современной практике и охватывают не только специальные термины, но и слова, широко используемые в правоприменительной практике и других отраслях юридической науки.
Особенностью данного издания является то, что в нем даны развернутые пояснения ряду понятий, встречающихся в новой редакции Конституции, а также добавлены сведения о полезных источниках в формате QR-кодов.
Толковый словарь, включающий более 1 300 юридических терминов, предназначен для преподавателей, исследователей, студентов высших юридических учебных заведений и научно-исследовательских учреждений, сотрудников правоохранительных органов, судей, адвокатов, а также широкой аудитории, интересующейся вопросами прав человека и международных правовых отношений.
Настоящий словарь подготовлен под руководством ответственного редактора, академика А.Х. Саидова и является результатом совместного научно-исследовательского сотрудничества профессорско-преподавательского состава Правоохранительной академии Республики Узбекистан, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Наманганского государственного университета.