O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining “Kratos” jamoasi joriy yilning 21-25-aprel kunlari Moskva shahrida o‘tkazilgan “Xalqaro gumanitar huquq” bo‘yicha F.F.Martens nomidagi XXVI yubiley tanlovining final bosqichida ishtirok etdi.
F.F.Martens nomidagi tanlov xalqaro gumanitar huquq normalarini qurolli mojarolar sharoitida qo‘llash bo‘yicha talabalar o‘rtasida o‘tkaziladigan yetakchi xalqaro maydonchalardan biri hisoblanadi. Har yili mazkur tanlovda turli davlatlarning yetakchi yuridik oliy ta’lim muassasalari jamoalari ishtirok etadi.
Joriy yilda saralash bosqichi natijalariga ko‘ra musobaqada Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistondan 28 ta jamoa ishtirok etdi.

Participation of a team of students in an international competition
The “Kratos” team from the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan participated in the finals of the 26th F.F. Martens International humanitarian law competition, held in Moscow from April 21 to 25.
The F.F. Martens competition is one of the leading international platforms for students, dedicated to the application of international humanitarian law in situations of armed conflict. Each year, the competition attracts the strongest teams from law schools and academies across various countries.
This year, following the qualifying round, 28 teams from Azerbaijan, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan took part in the competition.
The “Kratos” team demonstrated a high level of preparation, deep knowledge of international humanitarian law, and excellent skills in legal analysis and argumentation.
During the competition, the participants performed with distinction and successfully completed complex practical tasks.