Olmaota shahrida o‘tkaziladigan Philipp Jessup ikki haftalik yozgi maktab tanlovida ishtirok etish uchun arizalar qabul qilinadi
Akademiyaning 1- va 2-kurs bakalavriat talabalari, hamda magistratura tinglovchilari xalqaro huquq sohasidagi eng nufuzli tanlovlardan biri bo‘lgan yozgi maktabda ishtirok etish imkoniga ega. Mazkur maktab talabalarga o‘z yuridik bilimlarini xalqaro darajada sinab ko‘rish hamda o‘z malaka va bilim darajasini oshirish imkoniyatini beradi. Mustaqil fikrlash, isbotlash va huquqiy himoya qilish ko‘nikmalarini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Barcha darslar to‘liq ingliz tilida olib boriladi.
Saralash bosqichida ishtirok etish istagida bo‘lgan talabalar joriy yilning 15-may kuniga qadar quyida keltirilgan so‘rovnomani to‘ldirishlari lozim.

Applications are now open for students of the Academy to participate in the selection process for the two-week Philip C. Jessup Summer School in Almaty
First- and second-year undergraduate students of the Academy, as well as graduate (master’s) students, will have the opportunity to take part in the summer school on international law — one of the most prestigious programs in this field. This school offers students a chance to test their legal knowledge at the international level, as well as to improve their qualifications and deepen their understanding. Participation will contribute to the development of independent thinking, argumentation, and legal advocacy skills.
All classes will be conducted entirely in English.
First- and second-year undergraduate students wishing to participate in the selection stage must complete the application form provided below by May 15 of the current year.